Od wtorku (2 listopada) każda dorosła osoba może przyjąć trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa. Do tej pory z zastrzyku przypominającego mogły korzystać osoby powyżej 50. roku życia, personel medyczny i pacjenci z obniżoną odpornością. Warunek jest jeden - musi minąć pół roku od pełnego zaszczepienia, w przypadku szczepionek Pfizer i Moderna od podania drugiej dawki, lub jednej w przypadku preparatu Johnson&Johnson.

- Zainteresowane jest małe – mówi Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno-technicznych w Pabianickim Centrum Medycznym. - Nie widzimy zwiększonego ruchu. Blokadą na pewno jest półroczny odstęp.

Obecnie mogą szczepić się osoby, które drugą dawkę szczepionki przyjęły do 10 maja. Z tygodnia na tydzień osób spełniających kryterium odstępu między szczepieniem, a dawką uzupełniającą, będzie przybywać.

- Na razie wystarcza nam organizowanie szczepień uzupełniających raz w tygodniu – zapewnia Adam Marczak.

Szczepienia wykonywane są w piątki. PCM zamawia 120 dawek. Zapisy przyjmowane są pod numerami telefonu: 42-22-53-580 lub 42-22-53-853.

Wszyscy, bez względu na to, jaką szczepionkę dostali wcześniej będą szczepieni preparatami mRNA (Moderna i Pfizer).

- Ten zastrzyk przypominający jest bardzo potrzebny, bo wzmacnia działanie szczepionki - mówi Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego NFZ. E-skierowanie powinno pojawić się w systemie automatycznie.

Na szczepienie można umówić się również poprzez e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl lub wykorzystując aplikację mojeIKP. Można też zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numer 989 lub wysłać SMS o treści: SzczepimySie na numery: 664 908 556 lub 880 333 333.

Do tej pory w Pabianicach zaszczepiło się 55,6 proc. mieszkańców.

W powiecie pabianickim na pierwszym miejscu pod względem wyszczepienia jest Konstantynów Łódzki, gdzie obie dawki przyjęło już 56,5 proc. ludzi, a na trzecim Ksawerów, gdzie zaszczepiło się 55,7 proc. Za nami są gminy: Lutomiersk, Dobroń, Dłutów i Pabianice.