ad

Kerepes to miasto zaprzyjaźnione z Pabianicami. Od 6 do 8 września była tam delegacja władz Pabianic w składzie: prezydent Zbigniew Dychto, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Górny i skarbnik miasta Elżbieta Pluta oraz zespół folklorystyczny Bychlewianka. Pojechali na zaproszenie Węgrów, którzy świętowali uzyskanie praw miejskich.

Kerepes – o miejscowości po raz pierwszy wspomniano w dokumencie pochodzącym z roku 1148. Pierwszym właścicielem miejscowości Kerepes był Ban z Sebenu Sándor Kárészi, do którego należał Kerepes od roku 1270. W 1544 roku miejscowość znalazła się w tureckiej niewoli. Najstarsza pieczęć (stempel) Kerepesu pochodzi z roku 1585, na której przedstawione jest liściaste drzewo o szerokim pniu. Posiadłość ziemska od 1719 roku należała do Antala Grassalkovich-a, a od roku 1867 stała się Ziemią Korony Królestwa Węgierskiego. Na cześć św. Anny postawiono kościół katolicki.
Kerepes była pierwszą stacją wozu pocztowego między Pesztem i Gödöllő. W 1900 roku do gminy dotarł pierwszy pociąg. Słowackie tradycje utrzymały się do roku 1950.
W 1978 roku połączyli Kerepes z Kistarcsa. Od stycznia 1996 roku Kerepes ponownie został oddzielną miejscowością.
Wizytówką Kerepes są dwie grupy taneczne utrzymujące tradycje: Zespół Pawie Koło (Pávakör) z Kerepesu i Kwiatuszek (Kisvirág) - Dziecięca Grupa Taneczna za pomocą folkloru i tańca, utrzymuję bogatą spuściznę.