środa, godz. 09.40 - z ostatniej chwili:

Dziś prokurator złożył wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie trzech pań - na 3 miesiące.  Zarzut: przywłaszczenie pieniędzy znacznej wartości. Ponieważ kwota, jaka zniknęła z kasy przedszkola, przekracza milion złotych, grozi za to kara do 10 lat więzienia. 

Zatrzymane są trzy kobiety: Zofia K. (dyrektorka od ponad 20 lat) i Agnieszka S. (główna księgowa) oraz  Renata Ł. (zastępca dyrektora). Na komendzie policji przy ul. Żeromskiego spędziły dwie doby.  Panie mają adwokatów.

 - W poniedziałek do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Pabianicach zatrzymane zostały 3 pracownice jednego z miejskich przedszkoli w Pabianicach - informował Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi. - Zatrzymania nastąpiły w związku z podejrzeniem przywłaszczenia na szkodę placówki pieniędzy w kwocie przekraczającej 1 mln złotych, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10. Z dokonanych na obecnym etapie ustaleń wynika, że do przywłaszczenia mogło dojść na przestrzeni ostatnich czterech lat. Dzisiaj i jutro planowane są przesłuchania zatrzymanych kobiet w pabianickiej prokuraturze. Po tych czynnościach podjęte zostaną dalsze decyzje w sprawie. Gromadzony jest materiał dowodowy - dodaje Kopania.

W poniedziałek pabianiccy policjanci zatrzymali dyrektor przedszkola, jej zastępcę i księgową. Zabezpieczyli dokumentację związaną z prowadzeniem ksiąg rachunkowych oraz wszelką dokumentację rozliczeń i płatności z różnymi podmiotami i urzędami.

Pieniądze, zamiast na konto ZUS, płynęły na inne konto. Czyje ono jest? To właśnie ustala policja. Panie są przesłuchiwane już drugą dobę.

Pełniącą obowiązki dyrektora od poniedziałkowego popołudnia jest nauczycielka tego przedszkola, Lidia Gastpari. Księgowością na razie zajmie się księgowa z innego przedszkola. 

Teraz Urząd Miejski musi zapłacić do ZUS milion złotych zaległych składek plus odsetki - około 300.000 zł.

W październiku na wniosek prezydenta Pabianic Zbigniewa Dychto dyrektorka i wicedyrektorka tego przedszkola jako jedyne w mieście dostały medale Komisji Edukacji Narodowej i nagrody pieniężne po 2.000 zł brutto. To była nagroda za świetne prowadzenie przedszkola, uznawanego w ratuszu za najlepsze w mieście.

Od rana przeprowadzane są kontrole we wszystkich placówkach przedszkolnych i szkolnych. Urząd sprawdza, czy regularnie robią wpłaty do ZUS i czy wszystkie przelewy bankowe są prawidłowe.
 

czytaj także: http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/krotko/afera-zniknal-milion-zl.html