W piątek o godz. 19.45 rozpocznie się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich Ateny 2004. O medale olimpijskie będą walczyć dwie pabianiczanki - 33-letnia Bogumiła Matusiak (kolarstwo szosowe) i 22-letnia Aleksandra Socha (szermierka). Po raz pierwszy w historii igrzysk zobaczymy zmagania kobiet w szabli indywidualnej. Jest to nowa konkurencja olimpijska w szermierce kobiet, która zastąpiła floret drużynowy. Właśnie w tej dyscyplinie wystartuje Ola. Na planszy spotka się z Rumunką Cataliną Gheorghitoaialą. To dobra, leworęczna szablistka. W dotychczasowych walkach Socha-Gheorghitoaiala jest 3:1 dla Oli. Na igrzyskach Oli towarzyszy trener Arkadiusz Roszak i masażysta Szczepan Figat.

- Nie ukrywam, że interesuje mnie złoto - przyznaje Ola.

67 kobiet pojedzie w niedzielnym wyścigu szosowym. Będzie się ścigał cały świat, a razem z nimi nasza Bogusia. Realne jest, by dojechała do mety w pierwszej ósemce.

- Tyle lat kariery, że chciałoby się stanąć na pudle - mówi Bogusia. - Byłoby to niemożliwe bez wielu ludzi z Pabianic i okolicy, którzy pomagali mi finansowo przetrwać te lata. Już dawno bym nie trenowała, gdyby nie namowy trenera Marka Wojny i wsparcie mamy, która podczas moich wyjazdów opiekuje się moją córką - 12-letnią Kasią.

Na olimpiadzie będzie jej towarzyszył trener kadry narodowej - Marek Szerszyński i mechanik Mariusz Muleronek.

Nasze sportsmenki zamieszkają w wiosce olimpijskiej u stóp góry Parnis, blisko centrum Aten. W 366 blokach urządzono apartamenty, w których zostanie ulokowanych 16.000 sportowców, trenerów i osób im towarzyszących.
Polski Komitet Olimpijski przygotował prawie 4 miliony złotych na nagrody dla sportowców. Jeśli nasze dziewczyny zdobędą złoty medal, dostaną 120.000 zł i samochód. Za zdobycie srebrnego PKOl płaci 80.000 zł, a za brązowy - 60.000 zł. Za zajęcie miejsca od 4 do 8 dostaną odpowiednio: 20.000, 15.000, 10.000, 8.000, 6.000 zł.***
BOGUMIŁA MATUSIAK

15 sierpnia (niedziela) wyruszy na trasę olimpijskiego wyścigu kolarskiego w centrum Aten o godz. 14.00 (TVP2, godz. 15.05). Start i metę umieszczono na placu Kotzia. Dekoracje zwycięzców zaplanowano na godz. 17.45 (TVP1, godz. 17.25).


***
ALEKSANDRA SOCHA

17 sierpnia (wtorek) szabla kobiet w godz. 20.15-20.35. Dekoracja zwycięzców godz. 21.10 (www.olasocha.pl - oficjalna strona szablistki. Będzie na niej zamieszczać na bieżąco ciekawostki z Aten).


---
5 MINUT PRZED DWUNASTĄ

Ola Socha: „Już mnie dopada stres. Nie mogę jeść, bo wszystko staje mi w gardle. Nie mogę też spać, bo śni mi się przeciwniczka. Według psychologa Katarzyny Ratajczak tak powinno być. Teraz musi nastąpić kumulacja stresu, by mógł on ustąpić, gdy już będę w Atenach".

Bogumiła Matusiak: „Mam pierwszy dzień wolny po dwóch tygodniach intensywnych treningów. Jestem zmęczona. Ale według trenerów forma idzie w górę".


***
JAKIE MAJĄ SZANSE

„Liczę na brąz"

- mówi Wiesław Piątkowski, pierwszy trener Bogusi:

- Uważam, że Bogusię stać na wywalczenie miejsca w pierwszej dziesiątce, a przy sprzyjających warunkach nawet na brązowy medal. Po 19-letniej ciężkiej pracy moja wychowanka w pełni na to zasłużyła.


---
„Będzie jeden z trzech krążków"

- mówi Leszek Księżyk, były trener naszej szablistki:

- Na olimpijskiej planszy powinna wywalczyć miejsce w finale i zdobyć jeden z medali. Jest już przecież doświadczoną szablistką, tegoroczną mistrzynią Europy z Kopenhagi i brązową medalistką ubiegłorocznych mistrzostw świata w Hawanie.