- Nie mają zaufania do własnych dzieci i wnuków - tłumaczy przedsiębiorca pogrzebowy, który wysłuchał setek zwierzeń klientów.

Starsi obawiają się, że lekkomyślna rodzina może przepuścić ich pieniądze, uciułane na godny pogrzeb. Dlatego za życia załatwiają, co się da - na cmentarzu i w zakładzie pogrzebowym.
Widok pustych grobowców nikogo już nie dziwi. Na nowiutkich pomnikach są wykute lakoniczne napisy: "grób rodziny". To właśnie pomniki przezornych pabianiczan.

- Na przyszłość sprzedajemy tylko place pod piwnice. Są droższe, bo samemu trzeba je podpiwniczyć, no i wybudować pomnik - mówi Halina Bakus z Miejskiego Zakładu Pogrzebowego. - Chętnych jednak nie brakuje.

Własny pomnik zamawiają u kamieniarzy przeważnie ludzie samotni. Jedni kupują tylko kamienną płytę, inni każą wyryć swoje nazwiska i daty urodzenia. Zostawiają miejsce na datę śmierci.

- Historie tych ludzi to często życiowe tragedie - opowiada pracownik firmy Bartek. - Nie mają nikogo, kto mógłby zająć się ich pogrzebem. Albo mają rodziny, ale chcą im oszczędzić kłopotów i wydatków.

Do niedawna o własny grób troszczyli się osiemdziesięciolatkowie. Teraz robią to znacznie młodsi. Niedawno o koszt pogrzebu dopytywał się 40-letni przedsiębiorca. Chciał zamówić plac.

- Kiedy zapytałem go o termin pochówku, odparł, że nie wie, bo ten pogrzeb ma być jego pogrzebem, w przyszłości - opowiada pracownik firmy pogrzebowej. - Chciał wszystkiego dopilnować. Może miał kłopoty…

Place i pomniki dla żyjących zamawiają też dzieci i wnuki sędziwych lub schorowanych pabianiczan.

- Są pewni, że staruszek długo nie pożyje - mówi Halina Bakus. - Ale bywa, że taki plac czeka nawet parę lat.

Połowa Polaków uważa, że warto się zabezpieczyć na wypadek śmierci. Jest wśród nich sporo osób z wyższym wykształceniem, niewierzących. Co czwarty z nas ma już "zaklepane" miejsce pochówku.

Za wcześniejszym przygotowaniem się do śmierci częściej opowiadają się kobiety. Mimo to testament zostawia tylko 6 proc. Polaków.


***
Czy myślisz o śmierci:

Bardzo często - 29% odpowiedzi
Dość rzadko - 23% odpowiedzi
Bardzo rzadko - 26% odpowiedzi
Nigdy - 22% odpowiedzi
Źródło: CBOS

***
Czy warto za życia pomyśleć o pogrzebie:

Lepiej nie myśleć i nie robić planów - uważa 45% Polaków
Lepiej przygotować się - uważa 49% Polaków
Trudno powiedzieć - mówi 6% Polaków
Źródło: CBOS