Ekipa TV przyjechała do Pabianic w czwartek po południu.

- Szczęka mi opadła, gdy zadzwonili, że chcą ze mną rozmawiać! Dziwiłem się: "Dlaczego ja?" - opowiada Andrzej Księżak. - Potem, gdy emocje trochę opadły, pomyślałem: "A czemu nie. Przecież to ogromne wyróżnienie".

Autorką reportażu jest dziennikarka Romaine Lancaster. Jej program Earth Report (Raport z Ziemi) bije rekordy oglądalności. W poszukiwaniu ciekawych tematów Romaine dociera w egzotyczne zakątki naszej planety. W pustynnej Kenii znalazła jedynego hodowcę pszczół i producenta miodu. W Bangladeszu nakręciła wstrząsający dokument o skutkach ataku szarańczy na wioski. Starała się pomóc rybakom z indyjskiej wsi Kaman, gdzie władze zbudowały tamę, która w rzece zatrzymała wodę i… ławice ryb.

Teraz kręci reportaże o drobnych przedsiębiorcach korzystających z funduszów niezależnych od banków. Romaine była w Afryce, gdzie plemiona Masajów dostały pieniądze na rozwój turystyki. W Tajlandii znalazła sędziwych wieśniaków, którzy chcą zakładać plantację drzew kauczukowych.

Polscy bohaterowie programu Angielki to: Andrzej Księżak z Pabianic i właścicielka salonu kosmetycznego z Warszawy. Oboje są klientami polsko-amerykańskiego funduszu Micro, który udziela pożyczek małym firmom.

- Mają procedury uproszczone do granic - mówi Księżak. - Współpracuję z nimi od sześciu lat.

To właśnie szefowie Micro polecili Andrzeja reporterce BBC World.

- Należy do naszych najsolidniejszych klientów - tłumaczy Michał Walicki, szef łódzkiego oddziału funduszu.

Księżak robi skarpetki od sześciu lat. Ma zakład dziewiarski przy ul. Warszawskiej. Wcześniej był właścicielem cukierni. Przejął ją po ojcu - Henryku. Ciasta, pączki, napoleonki i murzynki z rodzinnej cukierni przy ul. Moniuszki wspomina kilka pokoleń pabianiczan.

- Sprzedawaliśmy obok sklepu z farbami "U Żyda" - opowiada Andrzej. - Potem otworzyliśmy drugi sklep, przy Warszawskiej.

Ekipa filmowa Romaine Lancaster uwijała się trzy godziny. Andrzej opowiadał o swojej pracy, pokazywał maszyny do robienia skarpetek. Tłumaczył, dlaczego nie pożycza pieniędzy z banków. Kamerzysta nakręcił ponad 80 minut materiału. Montażyści w Anglii zrobią z tego pięciominutowy film.

BBC World emituje Raport z Ziemi raz w miesiącu. W trakcie półgodzinnego programu Romaine przedstawia 5-6 kilkuminutowych reportaży. Reportaż o pabianiczaninie zapowiedziała na wrzesień.