- Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego pabianickiej komendy od dłuższego czasu rozpracowywali grupę pseudokibiców jednego z łódzkich klubów piłkarskich, zajmującą się wprowadzaniem do obrotu narkotyków i środków zastępczych – informuje kom. Joanna Szczęsna z pabianickiej policji. - Narkotyki rozprowadzane były głównie na terenie powiatu pabianickiego oraz ościennych miejscowości.

W czwartek na podstawie postanowień prokuratorskich doszło do zatrzymań w tej sprawie. W godzinach porannych policjanci pionu kryminalnego przy wsparciu funkcjonariuszy z Wydziału do Zwalczania Przestępczości Narkotykowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi niemalże jednocześnie weszli do 32 wytypowanych mieszkań znajdujących się na terenie Pabianic i Łodzi.

- Podczas zakrojonej na szeroką skalę akcji zatrzymano w sumie 26 osób, w tym 24 mężczyzn w wieku 18-36 lat oraz dwie kobiety w wieku 18 i 28 lat – dodaje Szczęsna.

W czasie przeszukania ich miejsc zamieszkania zabezpieczono prawie 60 gramów marihuany, a także około 1 kilograma substancji koloru białego. W tropieniu środków zakazanych niezawodne okazały się policyjne psy przeszkolone do wyszukiwania narkotyków. Śledczy na poczet grożących kar zabezpieczyli ponad 9.000 złotych, a także warty 3.000 złotych skuter.

14 zatrzymanym osobom postawiono łącznie 26 zarzutów o przestępstwa związane z udzielaniem narkotyków, w tym również osobom małoletnim i czerpaniem z tego procederu korzyści majątkowej, a także posiadania znacznej ilości środków zabronionych prawem.

- Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje za ten proceder karę do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec dwóch podejrzanych prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Decyzją Sądu Rejonowego w Pabianicach 20- i 32-latek najbliższe miesiące spędzą za kratami aresztu śledczego – tłumaczy policjantka.

Sprawa pozostaje rozwojowa, a policjanci zapowiadają kolejne zatrzymania.