Można się schłodzić nad wodą na popularnym Lewitynie. Od godz. 11.00 do 19.00 nad bezpieczeństwem czuwają tutaj ratownicy. W tym czasie czynny jest wodny plac zabaw dla dzieci, gdzie woda chłodzi bez przerwy lecąc z góry. Można też wypożyczyć kajaki lub wodne rowerki w wypożyczalni sprzętów wodnych. Ta również czynna jest w godz. 11.00-12.00.

upał

Pierwsze osoby, które korzystają z plaży na Lewitynie pojawiły się o 8.30. Wtedy termometry w Pabianicach pokazywały 27 stopni.

- Opalamy się już od samego rana. Plaża na razie jest pusta, ale później na pewno zrobi się tutaj tłoczno. Dzieci chciały przyjść zaraz po przebudzeniu – mówią.

Nie każdy tak wysokie temperatury lubi.

- Można odpocząć w cieniu na ławce na przykład na w Parku Wolności. Tylko czy w samo południe będzie tutaj jeszcze trochę cienia, czy też nie da się wytrzymać, zobaczymy – mówi starszy pan, który wyszedł pospacerować.

Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Chodzi o niezostawianie dzieci i zwierząt w trakcie upałów w samochodach.

- Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia – informują policjanci.

Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja.

upał

- Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia – dodają.

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje.

- Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie psa z pojazdu, włącznie z wybiciem szyby.

O rozwagę apelują również lekarze. Ci zalecają pić dużo wody i lekkostrawną dietę. Osoby starsze i chore w godzinach największych upałów powinny pozostać w domach.