Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości można sprawdzić, kto był karany za przestępstwa seksualne i wykorzystywanie seksualne dzieci (rps.ms.gov.pl).

Rejestr podzielony jest na dwie części. W ogólnodostępnej (czy też publicznej) znalazły się imiona i nazwiska oraz fotografie 768 osób ze szczegółami wydanych wyroków. Z rejestru można się dowiedzieć, gdzie doszło do przestępstwa i jaki wyrok zapadł.

W spisie (jawnym) znaleźliśmy dwóch mężczyzn, którzy urodzili się w naszym mieście. Obaj popełnili przestępstwa w Pabianicach. Jeden z nich to Wojciech W. (ur. 1956 r.), który popełnił przestępstwo 8 października 1975 roku i dostał za to karę 7 lat pozbawienia wolności.

Więcej wiadomo o drugim pabianiczaninie.

Paweł K., wówczas 16-letni chłopak, został oskarżony o morderstwo, gwałt i rozbój. Współoskarżonym w tej sprawie był jego starszy kumpel Mariusz P.

18 grudnia 1997 r. sąd w Łodzi wydał wyrok. Prokurator żądał dla obu po 25 lat więzienia. Sąd skazał ich za zabójstwo na 15 lat, za gwałt i rozbój na 10 lat. Łączną karę wymierzono w wymiarze 15 lat pozbawienia wolności i 8 lat pozbawienia praw publicznych.

9 listopada 1996 r. w Pabianicach, w bramie przy ul. Wileńskiej zaatakowali przechodnia. Potrzebowali pieniędzy na dyskotekę. 6-kilogramową metalową rurką bili po głowie i kopali po ciele swoją ofiarę. Nieprzytomnemu zabrali zegarek (wart 50 zł) i monetę 5-złotową. 60-letnią towarzysząca Ryszardowi F. kobietę pobili i wielokrotnie brutalnie zgwałcili.
Ryszard F. zmarł w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności. Dwa dni później 20-letni Mariusz P. i 16-letni Paweł K. wpadli w ręce policji.

Rejestr można zobaczyć tutaj: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home