ZUS ostrzega przyszłych emerytów. Na Śląsku pojawili się oszuści, którzy szukają ofiar wśród przyszłych emerytów. Mogą się pojawić i u nas.
Do oddziału ZUS działającego na terenie woj. śląskiego dotarły informacje, że pojawili się oszuści, którzy żerują na naiwności przyszłych emerytów. Ludzie ci za opłatą proponowali ubezpieczonym korzystniejsze obliczenie prognozowanej wysokości emerytury. Oczywiście obliczona przez nich emerytura miałaby być wyższa od tej, którą wyliczyłby doradca ZUS.

- Oferujący swoje usługi nie posiadają odpowiedniej wiedzy nie tylko z zakresu ubezpieczeń społecznych, ale i tej, która dotyczyłaby indywidualnych zapisów na koncie ubezpieczonego w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS woj. łódzkiego. - A przede wszystkim nie dysponują odpowiednim narzędziem, które pozwoliłoby na wywiązanie się z obietnicy obliczenia emerytury wyższej niż ta, którą oblicza doradca.

Samo wskazanie wyższej kwoty emerytury nie ma też żadnej mocy sprawczej, bo ZUS obliczając wysokość emerytury opiera się na oryginalnych dokumentach potwierdzających okresy ubezpieczenia i wysokość wynagrodzeń, na zapisach danych z konta ubezpieczonego oraz na przepisach prawa i zawsze przyjmuje przy tym najkorzystniejszy wariant wysokości świadczenia dla emeryta.