- Od początku roku nietrzeźwi* kierujący spowodowali 9 kolizji i 1 wypadek drogowy, w wyniku którego 1 osoba została ranna – wylicza podinspektor Marcin Florek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach.
 
Statystyki policji są przerażające. Wynika z nich, że niemal każdego dnia funkcjonariusze zatrzymują średnio jednego lub dwóch kierowców pod wpływem alkoholu.
W czwartkowy wieczór o godz. 21.20 na ulicy Moniuszki policjanci zatrzymali do kontroli opla omegę na niemieckich rejestracjach. Okazało się, że kierowca (39 lat) był pod wpływem alkoholu. Miał w organizmie 2,7 promila alkoholu.
 
Kierowca został zatrzymany. Jego samochód odholowano na parking. Teraz 39-letni Polak mieszkający w Niemczech odpowie za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu. Będzie również musiał zapłacić za holowanie pojazdu.
 
- Holowanie samochodu osobowego na terenie powiatu pabianickiego kosztuje 480 zł - mówi Joanna Kupś, rzecznik Starostwa. - Do tego dochodzi koszt parkingu. To jest 39 zł za dobę.
 
Kary nie odstraszają potencjalnych zabójców. Tylko od stycznia do końca marca podczas rutynowych kontroli przez policjantów ruchu drogowego wpadło w ich ręce 115 osób. Kolejnych 23 nietrzeźwych kierujących wyłapali funkcjonariusze  prewencji. 
 
- Robi się groźnie, gdy dodamy, że w pierwszym kwartale tego roku nietrzeźwi spowodowali jeden wypadek i dziewięć kolizji – wyjaśnia naczelnik.
 
 
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali kierujących pod wypływem alkoholu:
pierwszy kwartał 2014 – 102 osoby,
pierwszy kwartał 2015 – 105 osób,
pierwszy kwartał 2016 – 115 osób.
 
Regularnie policjanci urządzają tak zwane „Trzeźwe poranki” lub akcje pod hasłem: „Alkohol i narkotyki”. W tym roku takich akcji było już kilkanaście. 12 kwietnia ujawnili 6 kierujących pod wpływem alkoholu, ale 3 marca wszyscy przebadani byli trzeźwi. Każdy policjant z Wydziału Ruchu Drogowego naszej komendy ma w radiowozie urządzenie do badania trzeźwości. 
 
- Mamy świetne urządzenia angielskie AlcoBlow i Promiler Raptor. Wystarczy w nie lekko dmuchnąć i już jest wynik. Jeśli osoba jest trzeźwa, to po około trzech sekundach możemy badać kolejnego kierowcę – wyjaśnia podinspektor Florek. - Gdy kierowcy stoją na czerwonym świetle, policjant może przechodząc od auta do auta przebadać kilkunastu. Podczas takiego badania kiedyś w Konstantynowie Łódzkim ujawniliśmy dwóch nietrzeźwych.
 
 
Promile za kółkiem:
trzeźwy - od 0,0 do 0,2 promila
stan po użyciu alkoholu - od 0,2 do 0,5 promila (wykroczenie)
nietrzeźwy - od 0,5 wzwyż (przestępstwo)
 
 
 
*„Nietrzeźwi” to kierujący będący w stanie po użyciu alkoholu (art. 87 Kodeksu wykroczeń), jak i do kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwości (art. 178a Kodeksu karnego).