Obrady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozpoczęły się w piątek, a potrwają do niedzieli. Zorganizowano je w Ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach. Podsumowano projekty realizowane przez młodzież skupioną w stowarzyszeniu. To m.in. „Młodzież 4.0” i „Akcja Polak z Sercem”. Ta ostania organizowana była również na terenie Pabianic. Wolontariusze ze szkół zbierali żywność dla potrzebujących. Zebrano ponad 540 kilogramów.

Podczas zjazdu ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM, promował swoją nową książkę” KSM-owskie DNA”. Były też prelekcje.

- Mówimy o tym jak powinna funkcjonować organizacja pozarządowa na dzisiejsze czasy, jakiej organizacji młodzieżowej potrzebuje kościół i jakiej potrzebuje Polska – mówi ksiądz Lubowicki.

Jednym z punktów obrad były wybory. Nowym – starym przewodniczącym został Patryk Czech. W sobotę wieczorem uczestników odwiedzi ks. arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Odprawiona zostanie msza święta, a po niej będzie bal karnawałowy. W niedzielę mszę poprowadzi biskup Ireneusz Pękalski.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży liczy ok. 10 tysięcy członków.

- Naszym celem jest to, aby rozwijać działalność w województwie łódzkim. Przyjechaliśmy do Porszewic po dziesięciu latach. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie poszukujący swego miejsca, dowiedzą się o nas i organizacja będzie się rozrastać – mówi Patryk Czech.

Ks. Przemysław Kansy, który służy w parafii św. Maksymiliana Kolbe, jest asystentem diecezjalnym.

Patronat nad konferencją objęli: Urząd Marszałkowski w Łodzi, Urząd Wojewódzki w Łodzi, prezydent Łodzi, prezydent Pabianic i arcybiskup Grzegorz Ryś.