ad

26 na 27 października zmienimy czas letni na zimowy, który będzie trwał do ostatniego weekendu marca. Wskazówki zegara powędrują z godziny 3.00 na 2.00.

To dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów- noc będzie trwała dłużej. Niezadowoleni będą na pewno ci, którzy spędzą ją na dyżurze. Nic straconego. Pracodawca będzie musiał za tę dodatkową godzinę zapłacić lub umożliwić jej odbiór w innym terminie.

Zegarki przestawiamy od lat, dwa razy w roku, ale wciąż są tacy, którzy budzą się w ostatni weekend października( lub marca) zupełnie tego nieświadomi.

Dlaczego wprowadzono zmianę czasu?

Powodem były oszczędności energii elektrycznej i paliw służących do jej produkcji. Manipulowanie wskazówkami zegarów było szansą na zaoszczędzenie na oświetleniu w wielkich halach produkcyjnych czy zakładach.
Jednak system pracy całkowicie uległ zmianie. Pracujemy o różnych porach, także w nocy. Zmieniło się też podejście do pozyskiwania energii. W związku z tym zmiana czasu wydaje się bezzasadna.

Wszechobecna elektronika jest w stanie poradzić sobie ze zmianą godziny, a jak może zareagować nasz organizm? Wraz z przechodzeniem z czasu letniego na zimowy obniża się koncentracja, pojawia senność i rozdrażnienie.

W jakiej strefie czasowej zostanie Polska?

Komisja Europejska przedstawiła projekt odnośnie zmiany czasu. Miałaby ona nastąpić ostatni raz w 2021 roku. Każde państwo będzie mogło wybrać, którą strefę chce utrzymać na swoim terenie.

Co na to polski rząd? Przychyla się do pozostania przy czasie letnim. Konsultacje społeczne pokazują, że78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Co sądzą o tej sprawie pabianiczanie pisaliśmy o tym  TUTAJ

Co warto wiedzieć?

Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie.

Od 2014 roku wyjątkiem są: Islandia, Białoruś i Rosja. Podjęto także taką próbę na Ukrainie, ale pod presją opinii publicznej wycofano się z pomysłu.

W Polsce zmiany były wprowadzane okresowo. Jednorazowo w dwudziestoleciu międzywojennym i podczas okupacji hitlerowskiej.

W latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku.

Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października