Tradycyjne protezy nogi przymocowuje się do kikuta kończyny. Na górze znajduje się najczęściej specjalny kielich, który ma ciągły kontakt ze skórą i tkankami miękkimi, które podczas ruchu przenoszą spore obciążenia. To powoduje podrażnienia tkanek, dyskomfort użytkownika, a czasem nawet komplikacje zdrowotne.

Projekt protezy Custom ITAP, który powstaje w Łodzi, zakłada stworzenie elementu z odpowiedniego stopu metali, który byłby bezpośrednio, na stałe zamocowany w kości udowej pacjenta. Byłby to rodzaj złączki, do której mocowałoby się protezę. Prosty system mocowań umożliwi założenie lub zdjęcie protezy dosłownie w kilka sekund.

- Dzięki temu pacjent mógłby mieć optymalny zakres ruchu, trudny do osiągnięcia przy tradycyjnych metodach- zapewnia prof. Bogdan Walkowiak z Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ, kierownik projektu.

Stabilne przyłączenie do kości protezy da użytkownikowi lepszą zdolność chodzenia i komfort podczas siedzenia. Dzięki braku leja kikutowego, uciskającego tkanki miękkie, można wyeliminować problemy związane z jego regulacją. Ale przede wszystkim nie będzie problemów z bolesnymi odparzeniami i owrzodzeniami kikuta.

Liderem projektu jest Politechnika Łódzka, w skład konsorcjum weszły: Bionanopark, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i właśnie Pabianicka Fabryka Narzędzi PAFANA S.A.

- To rozszerzenie naszej działalności. Robimy już indywidualne implanty kości twarzoczaszki, a teraz będziemy robić implanty do protez kończyn dolnych – mówi Andrzej Styczyński, prezes PAFANY. – Nasze Ferrari, czyli specjalna obrabiarka, ma już co robić, a zanosi się, że będzie pracować więcej- dodaje.

W tym roku projekt Custom ITAP wejdzie w fazę kliniczną. W Klinice Ortopedii Uniwersytetu Medycznego lekarze wytypują pięcioro pacjentów, którzy będą mieli zamocowane w kości przygotowane specjalnie dla nich implanty. Bezpłatnie.

Kolejni pacjenci, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, będą musieli za nie zapłacić, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje refundacji takich protez.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego całkowita wartość to 6.066 849,45 zł.