ad

W tym roku w 14 lokalizacjach staną stacje roweru publicznego. To pabianicka część projektu Rowerowe Łódzkie. O pieniądze na ten cel wspólnie walczyły: Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Pabianice, Łódź, Kutno, Łask, Łowicz, Sieradz, Zgierz, Skierniewice, Zduńska Wola i Koluszki. To w tych lokalizacjach powstanie łącznie ponad 120 stacji rowerowych i 15 parkingów. Do dyspozycji mieszkańców będzie tysiąc rowerów.

Na stacjach, gdzie zatrzymują się pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i miejscach dużych skupisk ludzi, pojawią się samoobsługowe wypożyczalnie rowerów. System połączy dworce, centra miast i osiedla.

5 dużych stacji (z 10 rowerami i 15 stojakami) pojawi się przy dworcu, obok II LO i ZS 2, przy Kilińskiego (naprzeciwko SDH), przy I LO i obok poczty przy Nawrockiego.

Kolejne 9 stacji (8 rowerów, 12 stojaków) ma być zlokalizowanych przy szpitalu, obok rynku na Moniuszki, na Zielonej Górce, Starym Rynku, przy hali sportowej na Grota-Roweckiego, na Lewitynie, obok SP 17, przy Dużym Skręcie i przy kościele Miłosierdzia Bożego.

Województwo łódzkie ogłosiło przetarg na dostawę, uruchomienie i eksploatację samoobsługowych wypożyczalni rowerów publicznych. Termin otwarcia ofert to 13 marca br. Wykonawca w pierwszym etapie musi zbudować parkingi rowerowe w 4 miastach, a dopiero w drugim etapie postawić stacje rowerowe w 10 miastach. Trzeci etap dotyczy usługi zapewnienia systemu do wypożyczania rowerów, aplikację mobilną, stronę internetową i infolinię. Umowa na to i eksploatację będzie obowiązywać przez 6 lat.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych stacji rowerowych?

- Jest szansa, żeby pierwsze stacje powstały już w wakacje. Wprawdzie wykonawca będzie miał czas dwóch miesięcy na zrobienie parkingów, a pięciu na zrobienie stacji rowerowych, ale szybkość ma być ważnym kryterium przetargowym i możliwe, że będą uwijać się wcześniej – wyjaśnia Jacek Grabarski z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej.