ad

Wniosek o nadanie imienia skwerowi na rogu ulic Łaskiej i Wiejskiej zgłosił Społeczny Komitet Pamięci Anny Walentynowicz. O tym, czy pętla tramwajowa zostanie nazwana jej imieniem, radni zdecydują na sesji Rady Miejskiej 16 czerwca.

Jak podają w uzasadnieniu wniosku, Walentynowicz była członkiem komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej i jednym ze współzałożycieli Wolnych Związków Zawodowych.

8 sierpnia 1980, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy. Decyzja dyrekcji wywołała 14 sierpnia strajk, w czasie którego powstał NSZZ „Solidarność”. Pierwszym postulatem protestujących robotników było przywrócenie Walentynowicz do pracy.

W lipcu 2006 gdański Instytut Pamięci Narodowej ujawnił, że Annę Walentynowicz inwigilowało ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Walentynowicz odwiedziła Pabianice w kwietniu 2006 roku. Była tu trzy dni. Nocowała w prywatnych domach pabianiczan. Do naszego miasta przywiózł ją Zenon Kuchler. legendarny działacz podziemnej Solidarności w Pabianicach. 

Więcej o Zenonie Kuchlerze przeczytasz tutaj: http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/poznali-kapusiow.html

Walentynowicz zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.