Matura odbędzie się 8 czerwca - zapowiedział minister Dariusz Piontkowski, Wtedy maturzyści napiszą język polski. W kolejnych dniach do końca czerwca będą organizowane egzaminy z innych przedmiotów. Nie będzie części ustnej egzaminu maturalnego. Wyniki mają być znane do 11 sierpnia. W związku z tym będzie przełożona rekrutacja na studia, ale nie ma potrzeby opóźnienia roku akademickiego.

Od 16 do 18 czerwca zostaną przeprowadzone egzaminy ósmoklasisty. Natomiast 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

- Mamy nadzieję, ze sytuacja epidemiczna pozwoli na to, aby te egzaminy przeprowadzić. Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, w odpowiedniej odległości. Zachowamy wszelkie zasady bezpieczeństwa – dodaje Piontkowski.

Dziś tylko w I Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach świadectwa powinno odebrać 92 uczniów. 17 z nich miało otrzymać świadectwo z wyróżnieniem. Uroczystość przełożono. Ma się odbyć 3 dni przed pierwszym egzaminem maturalnym, czyli prawdopodobnie 5 czerwca.

W II Liceum Ogólnokształcącym naukę ukończyło 124 uczniów. 9 z nich odebrałoby dziś świadectwo z „czerwonym paskiem”.

- W chwili obecnej zdecydowaliśmy, że świadectwa będą wydawane razem ze świadectwami maturalnymi. W szczególnych przypadkach uczniowie maja kontaktować się w tej sprawie z sekretariatem – informuje Gabriela Śmiechowicz.

W Zespole Szkół nr 2 było wirtualne zakończenie roku szkolnego. Przygotowano film, w którym wychowawcy dziękują uczniom. Żegnają ich także: wicedyrektorka szkoły, wicestarosta i uczniowie klas młodszych.

- Jeśli będzie taka potrzeba, wyślemy e-mailem zeskanowane świadectwo, z podpisem elektronicznym i zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – mówi Henryk Kucharski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2.

Na razie zeskanowane świadectwo "zaklepał" sobie jeden tegoroczny maturzysta.

W ZS 2 rok szkolny kończy dziś 149 uczniów. 2 z nich dostałoby świadectwo z wyróżnieniem.

Świadectwa i dyplomy są przygotowane również w Zespole Szkół nr 3. Na uczniów czekają nagrody książkowe (będą przekazane później). Jeśli ktoś potrzebuje, może się zgłosić po świadectwo. Termin odbioru trzeba ustalić z sekretariatem.

- Liczymy na to, że uda się nam jeszcze spotkać i pożegnać. Może to będzie przed maturą, a może gdy będziemy odbierać świadectwa maturalne. Chciałabym jeszcze raz zobaczyć całą moją klasę – mówi Natalia Wawrzyniak, maturzystka.

W ZS 3 rok szkolny kończy ponad 90 uczniów. 6 osób dostanie świadectwo z wyróżnieniem.

Najmniej uczniów zakończyłoby dzisiaj rok szkolny w Zespole Szkół nr 1. Tutaj świadectwa powinno odebrać 38 osób (30 po technikum, 8 - po LO dla dorosłych). Dwie osoby zdobyły „czerwone paski”. Maturę będzie zdawać 31 uczniów (28 z technikum, 3 z LO dla dorosłych).

Dla niektórych maturzystów przesunięcie terminu egzaminu to dodatkowy czas na naukę. Dla innych powód do załamania się.

- Oprócz egzaminów maturalnych mamy egzaminy zawodowe. Teraz one praktycznie się pokrywają. Nie wiem czy w sytuacji kiedy nauczanie było zdalne, będziemy w stanie to wszystko zdać i na koniec być z tego zadowolonym – mówi Zuzanna Karolczak, maturzystka.