ad

Tegoroczne matury absolwenci liceów i techników zapamiętają na długo. Z powodu strajku nauczycieli istniała możliwość, że nie odbędą się w terminie. O czasie nie zorganizowano rad pedagogicznych, na których przeprowadzana jest klasyfikacja. Rząd naprędce wprowadzał ustawę, dzięki której zatwierdzić oceny mieli dyrektorzy szkół. Ostatecznie jednak nauczyciele zawiesili strajk i nie wypełnił się czarny scenariusz.

– Trochę się stresowaliśmy tym, czy matura się odbędzie czy nie. Dzisiaj nie ma to już żadnego znaczenia. Stresowałam się egzaminem samym w sobie i tym, jakie będą tematy – mówi Nikola Kubiak, maturzystka.

Tegoroczni maturzyści w większości zmierzyli się z tematem: „Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury”.

– Napisałem prawie czterysta słów. Przywołałem „Avatara”. Jestem zadowolony – mówi Dawid Chocianowski, maturzysta.

– Podszedłem do tego na luzie, jak do normalnego sprawdzianu. Czas pokaże – dodaje Dominik Helbik, maturzysta.

–  Ja jako drugi utwór wzięłam „Antygonę”. Wszystko okaże się, jak będą wyniki – mówi Marta Suwalak, maturzystka.

Niewielu zdecydowało się zabrać za drugi temat, czyli interpretację wiersza Anny Świrszczyńskiej „Samotność”.

– Moja teza brzmiała, że samotność też jest dla człowieka wolnością. Nie wiem czy to dobrze, czy nie – mówi Weronika Kalinowska, maturzystka.

We wtorek maturzyści napiszą matematykę. Tutaj obawy są większe, niż przez językiem polskim.

– Do późnego wieczora bedę siedział na YouTube i powtarzał wszystko z Matemaksem. To taki chłopak, który tłumaczy wszystko w bardzo przystępny sposób, w internecie – mówi Kacper Szwed, maturzysta.

W środę trzeci dzień matur. Napiszą język obcy. Maraton potrwa jeszcze kilka tygodni. Do 23 maja w szkołach będą odbywać się matury pisemne. Każdy musi wybrać jeszcze jeden przedmiot w zakresie rozszerzonym. Do 25 maja będą organizowane matury ustne.

Naukę w ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych kończy ok. 460 uczniów. Do matury przystąpi 103 uczniów z I LO, 124 z II LO, 32 z ZS 1, 150 z ZS 2 i 85 z ZS 3. Do poprawki mają prawo również te osoby, który nie zdały matury w minionych latach.

Maturzyści o tym, czy zdali, dowiedzą się 4 lipca.