Wolontariuszem może zostać każdy powyżej 17. roku życia, komu bliskie jest pomaganie. Trzeba też mieć kilka wolnych godzin w tygodniu.

– Szukamy osób, które chcą podjąć nowe wyzwania, działać w grupie i być jej częścią – mówi Anna Kurkowska, liderka pabianickiej paczki.

Do zadań wolontariusza należeć będzie odwiedzanie rodzin, rozmowa z nimi oraz uzupełnianie informacji o nich w systemie „Szlachetnej Paczki”. Wolontariusz będzie również odpowiedzialny za współpracę z osobą, osobami lub firmą, która zdecyduje się stworzyć paczkę dla konkretnej rodziny.

– Im więcej wolontariuszy zachce wziąć udział w tym roku, tym większej liczbie rodzin pomożemy i je odwiedzimy – dodaje liderka.

Osoby, które nie ukończyły 17 lat, również mogą się zgłaszać. Te będą miały wyznaczone zadania związane z organizacją finału, ale nie będą mogły opiekować się rodzinami.

Oprócz wolontariuszy ruszyły poszukiwania sponsorów. Mogą się zgłaszać osoby lub firmy, które chcą wspomóc organizację zbliżającego się finału. Ta edycja rozstrzygnie się w weekend 7-8 grudnia. Wtedy do rodzin trafią paczki przygotowane przez darczyńców.

Liderka była wolontariuszką

Dla Anny Kurkowskiej edycja 2019 będzie jej czwartym rokiem przygody w Szlachetnej Paczce. Do tej pory brała w niej udział jako wolontariuszka, ale ponieważ zżyła się z wolontariuszami, poszła dalej.

– Wszystko, co robimy w ramach paczki, jest mi bardzo bliskie i ważne, zdecydowałam się na bycie liderem. Pabianice są miejscem, w którym spędzam dużo czasu, mam tu przyjaciół i ukochane miejsca. Zależy mi na tym, aby mieć wpływ na moje otoczenie i zmieniać je na lepsze – mówi. – Lubię działać lokalnie i włączam się w wiele inicjatyw na „naszym podwórku”, dlatego też paczka jest idealnym sposobem na realną zmianę środowiska, w jakim żyję.

Na co dzień Anna Kurkowska pracuje w Zespole Szkół Specjalnych nr 5. Działalność w paczce pozwala jej na angażowanie uczniów w pomoc w organizacji finału. Z roku na rok dołączają kolejni, którzy odnajdują się w działalności.


Szlachetna Paczka 2019 będzie 9. edycją w Pabianicach, a 19. w skali Polski. W tym czasie w Pabianicach pomagało w jej organizacji ok. 100 wolontariuszy. Były to osoby w różnym wieku. Najstarszy wolontariusz miał 63 lata. Rodzin obdarowanych było ok. 400. Ilość paczek, które otrzymały rodziny, to ok. 10.000.