Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, chodzi min. o szczepienia dzieci tuż po porodzie, do 24. miesiąca życia, a także wskazano dodatkowe zalecenia, np. szczepienia przeciwko pneumokokom i grypie.

- Wspólnie z konsultantami epidemiologi, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych- oświadczył podczas konferencji rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik podkreślił, że ich przeprowadzenie jest zależne od braku epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia koronawirusem zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów i innych domowników. Samo szczepienie powinno odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Kto jeszcze powinien się zaszczepić? 

Zarekomendowano rozowszechnienie szczepień przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka, w tym u osób po 60. roku życia i osób przewlekle chorych (np. cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory), u których obniżona odporność sprzyja zachorowaniom na zapalenie płuc. Zalecenia dotyczą również szczepień przeciwko krztuścowi dla kobiet w ciąży.

Wznowione zostały szczepienia poekspozycyjne przeciw wściekkliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu waroby typu B. Mają one odbywać się według wskazań w każdej grupie wiekowej.