Weekend był newralgiczny. W poniedziałek (21 września) mieliśmy 51 aktywnych chorych. Okazało się, że koronawirusa potwierdzono u kolejnych 14 osób. Wśród nich są 2 przypadki pracowników medycznych pracujących na oddziale neurologicznym w Pabianickim Centrum Medycznym. Wciąż nie ma przyjęć na ten oddział.

Kolejne zakażenia odnotowano na imprezie z okazji osiemnastych urodzin. Badania w kierunku Covid-19 przejdą pozostali uczestnicy zabawy.

- Należałoby ograniczyć puszczanie dzieci na tego typu imprezy. Do tej pory panowała opinia, że młodsi nie chorują. Okazuje się jednak, że koronawirus dotyka ludzi w różnym wieku – mówi Piotr Szczepaniak, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pabianicach.

Wśród zakażonych jest m.in. 3 urzędników z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Najmłodsza zakażona ma 5 lat i jest z Ksawerowa. Dziewczynka jest w wieku przedszkolnym.

- Nie ma zagrożenia zamykania jakiejkolwiek szkoły, czy przedszkola. Dziewczynka była w kwarantannie, bo jest z ogniska domowego – potwierdza Szczepaniak.

Im więcej przypadków zakażeń, tym więcej osób jest obejmowanych kwarantanną. Pierwszy raz zamkniętych w domach jest ponad dwustu mieszkańców naszego powiatu. Nie mogą wychodzić pod groźbą otrzymania mandatu. Kontroluje to policja i specjalna aplikacja.

- Najczęściej są to domownicy. Czasem bywają osoby z którymi zakażony pracuje, lub przebywał. Niejednokrotnie ciężko to ustalić. Testy robione są tylko tym, którzy mają objawy – wyjaśnia Sumińska.

Obecnie objętych kwarantanną jest 237 osób, w tym: Konstantynów Łódzki – 20, Ksawerów – 59, Dłutów – 10, Dobroń – 8, Lutomiersk – 17, Pabianice miasto i gmina – 124. W izolacji domowej są 42 osoby, w szpitalu przebywa 9 chorych.