Każdy, kto chce handlować na rynku musiał podpisać specjalne oświadczenie, w którym zobowiązał się m.in.  do zachowania odległości 2 metrów od innych sprzedawców, klientów i między klientami, zaopatrzenia stanowisk w płyny dezynfekujące, czy posiadanie maseczek i rękawiczek ochronnych. Dziś od rana na rynku przy Moniuszki handel kwitnie. Pojawił się tu także patrol łączony policji ze Strażą Miejską. Policjant i strażnik sprawdzali, jak handlarze stosują się do wymogów.

Zobacz też: Jest zgoda na handel na rynku. Handlarze muszą wprowadzić środki ostrożności [AKTUALIZACJA]

- Każdy ze sprzedawców ma wyznaczone miejsce do handlu, więc nie ma problemu z zachowaniem odległości od straganów – wyjaśnia Tomasz Makrocki, komendant SM. - Sprawdzaliśmy też, czy na stanowiskach dostępne są płyny dezynfekujące.

Wsparcie policji przez pabianicką Straż Miejską to także odgórne zlecenie wojewody. Mówi ono o tym, żeby skierować wszystkie dostępne siły i środki dla dyspozycji policji w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Łódzka Straż Miejska poinformowała więc mieszkańców, że przestała przyjmować i realizować zgłoszenia, które nie dotyczą ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31.03.2020r. A nasza pabianicka formacja?

- My, owszem jesteśmy w stałym kontakcie z policją i jesteśmy w gotowości, by realizować to wsparcie. To priorytet, ale nie oznacza to, że pozostawiamy mieszkańców samych z innymi problemami. Odbieramy i reagujemy na ich zgłoszenia – uspokaja komendant.

Szef strażników podkreśla jednak, że podejmują jedynie ważne interwencje.

Na mieście w ciągu dnia dostępne są 2 patrole SM. Oba w pierwszej kolejności wspierają działania dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz inne interwencje porządkowe. Nowe uprawnienia dają naszym strażnikom również możliwość wystawienia mandatu z artykułu 54 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na przykład za niezachowywanie 2-metrowej odległości od innych przechodniów lub za grupowanie się przed sklepami. Od środy także policja wystawia już takie mandaty.

- Widać jednak, że mieszkańcy starają się stosować do nowych obostrzeń – podsumowuje komendant SM.