Od północy do godziny 21.00 w niedzielę trwać będzie cisza wyborcza. W niedzielę w godzinach 7.00 – 21.00 odbędą się wybory prezydenckie. Na karcie do głosowania znajdziemy 11 nazwisk kandydatów. Wybieramy tylko jednego z nich.

Zobacz też: Lista kandydatów

Uprawnionych do oddania głosu jest 50.967 pabianiczan. Komisji w naszym mieście będzie 29. Trzy z nich to obwody zamknięte: PCM i dwa DPS-y. Tu głosować będą tylko pacjenci i pensjonariusze.

SPRAWDŹ, GDZIE JEST TWOJA KOMISJA

– Komisje będą w składzie 10-11 osobowym. Udało się skompletować pełne składy – informuje Paweł Rózga, sekretarz miasta. – Podczas głosowania zostanie zapewniony reżim sanitarny.

W sali będzie mogło przebywać jednocześnie (oprócz członków komisji) od 4 do 6 osób ( w zależności od wielkości lokalu). Będą miały obowiązek noszenia maseczki i rękawiczek. Będą też płyny do dezynfekcji rąk.

– Ruchem będzie dyrygował ktoś z komisji. Na swoją kolej trzeba będzie poczekać przed lokalem – dodaje Rózga.

Nie będzie zamkniętych kabin do głosowania. Stanowiska przy stolikach zostaną oddzielone nieprzezroczystymi zasłonami.

– Najlepiej, gdyby wyborcy mieli własne długopisy. Długopisy pobrane od komisji będą natychmiast dezynfekowane – zapewnia Rózga.

Nie sprawdziły się początkowe obawy, że zabraknie chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Ludzie rezygnowali ze względu na obawę przed zakażeniem koronawirusem. Tak było, gdy podano termin majowy wyborów. Liczono się wówczas z bardzo okrojonym składem komisji. Przepisy mówią, że w komisji mogą być minimum 3 osoby. Aktualne składy Obwodowych Komisji Wyborczych znajdziesz TUTAJ

Wybory w liczbach:

Od 7 do 10 osób będzie w jednej komisji

5 - osobowa komisja w Pabianickim Centrum Medycznym,

4 osoby w komisji w Domu Pomocy Społecznej

Diety za pracę w komisji: 500 zł-przewodniczący, 400 zł-wiceprzewodniczący i 300 zł członkowie komisji

92.600 zł - koszty diety wszystkich członków komisji wyborczych

152.751 zł - to kwota przeznaczona na organizację i przeprowadzenie wyborów w Pabianicach.

1.500 sztuk długopisów kupiono dla wyborców, po 50 sztuk na komisję

10 litrów środków dezynfekcyjnych, 10 przyłbic i maseczek oraz paczka;' rękawiczek przypadała na jedną komisję. Miasto dostało je od Ministerstwa Zdrowia.

2.000 zł miasto wydało na osłony stanowisk do głosowania. Będą wykorzystane w Urzędzie Miejskim.