Przed pomnikiem Niepodległości o godz. 10.00 na maszt będzie podniesiona flaga państwowa. Później przedstawiciele władz miasta, powiatu i hufca ZHP złożą kwiaty.

- Uroczystość będzie można oglądać na profilu facebook Urzędu Miejskiego w Pabianicach i na stronie internetowej – zachęca Aneta Klimek, rzecznik prezydenta.

Nie będziemy mogli się spotkać na wspólnym śpiewaniu, więc trzeciomajowe piosenki będą nadawane z głośników samochodu, który przejedzie przez miasto. Samochód będzie ozdobiony w barwy biało-czerwone. Wyjedzie po zakończeniu obchodów przed pomnikiem. To propozycja przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury.

Nie będzie trzeciomajowego biegu. Nie odbędzie się piknik, który towarzyszył świętu w minionych latach. W tym roku miał być też pokaz fajerwerków i inne atrakcje dla mieszkańców.

3 maja to narodowe święto, które ustanowiono na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Najpierw święto to ustanowiono w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po drugiej wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto 3 Maja zostało zniesione, a przywrócono je w 1990 roku. Jako święto narodowe.