Na wszystkich mszach księża będą sypali popiołem nasze głowy. To na znak pokuty. Z ust księży padają wtedy słowa: „Z prochu jesteś i w proch się obrócisz”. Przypominają nam o kruchości życia. Tego dnia należy wstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych.

Od tego momentu będziemy pościć 40 dni. Dlaczego właśnie tyle? Czas trwania Wielkiego Postu został ustalony na pamiątkę czterdziestodniowego pobytu Jezusa na pustyni, gdzie poszcząc kuszony był przez szatana. Liczba czterdzieści w Biblii ma wymiar symboliczny, na przykład: Mojżesz spędził 40 dni na górze Synaj, potop spowodowany był 40-dniowym deszczem, wędrówka Żydów po ucieczce z Egiptu trwała 40 dni.

Wielu wiernych w tym czasie podejmuje różne postanowienia. Najbardziej popularne jest nie picie w tym czasie napojów alkoholowych.

- To postanowienie, które nie jest trudne do zrealizowania. W tym czasie raczej nie są organizowane żadne imprezy. Za jakieś dwa, trzy tygodnie wszyscy będą już żyli świętami. Co roku mam takie postanowienie – mówi pan Jarosław.

Często osoby palące postanawiają w tym czasie zastąpić papierosa czymś innym, na przykład gumą do żucia. To dla wielu jednak trudne postanowienie.

- Jeszcze nigdy nie udało mi się dotrzymać mojego postanowienia do końca, ale będę próbował. Najdłużej w tym czasie bez papierosa wytrzymałem dwadzieścia sześć dni – mówi Kamil Domaradzki.

Inne postanowienia mogą dotyczyć odchudzania, robienia dobrych uczynków, podjęcia się skromnego, wręcz ascetycznego życia. Niektórzy w tym czasie wyrzekają się jedzenia słodyczy. Inni obiecują sobie nie pić kawy.

- Postanowienia wielkopostne pozwalają nam w sposób właściwy przeżywać Wielki Post – uważają księża. – W ten sposób można sprawdzić swoją silną wolę.

Święta wielkanocne są ruchome. Najwcześniej mogą wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Datę Wielkanocy ustalono na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku Wielkanoc wypada 31 marca. To święto obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Drugi dzień świąt, czyli tzw. lany poniedziałek lub śmigus dyngus, będzie 1 kwietnia.

Elementy związane ze świętami wielkanocnymi pojawią się już wcześniej. W niedzielę, 24 marca pójdziemy do kościołów święcić palmy. Później rozpocznie się Wielki Tydzień, z którego najważniejsze jest Triduum Paschalne. Obejmuje Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

W Wielki Czwartek wczesnym rankiem odbywa się „msza krzyżma”, podczas której święcone są oleje do namaszczeń, a księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem sprawowana jest Msza Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Piątek w miastach odbywają się drogi krzyżowe. W Pabianicach zgodnie z tradycją wierni wychodzą sprzed kościoła św. Mateusza i idą do sanktuarium Maksymiliana Kolbego. Wspólna droga krzyżowa jest organizowana późnym wieczorem i trwa kilka godzin. Wierni zatrzymują się na stacjach, gdzie modlą się. Krzyż niosą przedstawiciele poszczególnych grup zawodowych.

W Wielką Sobotę idziemy do kościoła poświęcić pokarmy. W koszykach znajdują się m.in.: jajka, chleb, szynka, sól. Pokarmy te w większości domów spożywa się następnego dnia rano na śniadanie. Wieczorem sprawowana jest msza, podczas której święcone są woda i ogień.

Święta wielkanocne to czas wolny od pracy. W niedzielę i poniedziałek zamknięte są sklepy i markety. Wtorek po świętach mają wolny uczniowie i nauczyciele pracujący w szkołach.

13 lutego – Środa Popielcowa

24 marca – Niedziela Palmowa

28 marca – Wielki Czwartek

29 marca – Wielki Piątek

30 marca – Wielka Sobota

31 marca – Niedziela Wielkanocna, pierwszy dzień świąt

1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny