Pojawią się nowe, miesięczne bilety, na których możemy sporo zaoszczędzić. Kiedy? Od połowy czerwca.

W piątek na dworcu kolejowym w Pabianicach porozumienie podpisali między innymi: Hanna Zdanowska (prezydent Łodzi) i Zbigniew Dychto (prezydent Pabianic).

- Od 15 czerwca wchodzą nowe, miesięczne bilety aglomeracyjne – informował Witold Stępien, marszałek, który patronuje przedsięwzięciu jakotwóca Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Pasażerowie będą mogli kupić teraz wspólny bilet, obejmujący nie tylko pabianicką i łódzką komunikację miejską, ale dodatkowo komunikację miejską w Zgierzu oraz Łódzką Kolej Aglomeracyjną. 

- Superbilet będzie kosztować 180 zł – mówi Marcin Chmielewski z Urzędu Miejskiego. - Teraz w Pabianicach za dwie strefy płacimy 90 zł, za Łódź - 96 zł. Kto jedzie pociągiem, ten za przewozy regionalne płaci 139 zł, czyli razem 325 zł, a kto pracuje w Zgierzu, to ze zgierską komunikacją nawet 403 zł.

Pasażerowie zaoszczędzą miesięcznie maksymalnie 145 zł.

Kto nie potrzebuje jeździć pociągiem, tego zainteresuje migawka łódzko-pabianicka, która ma kosztować 149 zł. Jest na nią zniżka 50 proc. wartości – wtedy kosztuje 74,50 zł. Migawka łódzko-pabianicka to zintegrowany bilet 30-dniowy i 90-dniowy. Na jego podstawie będzie można korzystać zarówno z pabianickich autobusów w obydwu strefach, jak i z całej sieci łódzkiej komunikacji, w tym oczywiście z linii „41.” Na migawce 3-miesięcznej zaoszczędzimy około 130 zł. W przypadku, gdy weźmiemy bilet 90-dniowy (normalny), zapłacimy 394 zł, co daje rocznie oszczędności 660 zł. Teraz za 30-dniowy bilet na Pabianice płacimy 90 zł, a na Łódź 96 zł, czyli razem 186 zł. Decydując się na migawkę łódzko-pabianicką, zaoszczędzimy 37 zł.

To będzie zdecydowanie taniej, niż jazda do Łodzi busami. Kto porusza się nimi w dni robocze, ten wydaje miesięcznie 189 zł. Kto musi jeździć codziennie do Łodzi, tego kosztuje to 279 zł.

- Trwają rozmowy z przedstawicielami samorządów Sieradza, Zduńskiej Woli oraz Łasku, dotyczące rozszerzenia Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego – dodaje marszałek.

Elektroniczna migawka wygląda jak karta bankomatowa. Będzie można ją doładowywać. Obsługę migawek i superbiletu prowadzą filie Banku BZ WBK: przy Zamkowej 21 (naprzeciwko SDH-u), przy Zamkowej 30 (przy Waryńskiego) oraz przy Grota-Roweckiego 24 (obok PoloMarketu). Czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00.

Od 1 czerwca tramwaje linii „41” kursują częściej

Przybędzie nam tramwajów w godzinach od 10.00 do 13.00, bo będą jeździły co 30 minut (teraz kursują co 40 minut). 

Będą także dodatkowe kursy wieczorne z Łodzi w soboty i niedziele o godz. 22.30 oraz z Pabianic do Chocianowic o godz. 23.20 (z możliwością przesiadki na autobus nocny N4).

Do zniżek 50 proc. są uprawnieni:

- superbilet: uczniowie do 24. roku życia, studenci, dzieci w wieku od 4 do 7 lat, emeryci i renciści od 72. roku życia

- migawka łódzko–pabianicka: uczniowie do 24. roku życia, studenci, dzieci w wieku od 4 do 7 lat, emeryci i  renciści od 72. roku życia oraz weterani.