V Pabianicki Półmaraton odbędzie się 29 marca. Po raz pierwszy nie będzie to półmaraton ZHP. Pomysłodawca imprezy Łukasz Ścibut założył stowarzyszenie (jest jego prezesem) i teraz go zorganizuje. Członkiem stowarzyszenia jest też wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek (była komendantka hufca), partyjna koleżanka Ścibuta z Bloku Samorządowego Razem.

Ściubut przekonuje, że choć bieg organizuje inny podmiot, pracują przy nim od początku te same osoby. Dlaczego zrezygnował ze współpracy z hufcem?

- Było kilka powodów. Jako stowarzyszenie mamy większe możliwości - tłumaczy Ścibut.

Stowarzyszenie "Wszystko gra Pabianice" zarejestrowano 7 stycznia. Czym będzie się zajmować?

- Naszym priorytetem teraz jest półmaraton, ale chcemy organizować też inne imprezy sportowe - zaznacza Ścibut. - Myślimy o zorganizowaniu czegoś jesienią.

Stowarzyszenie w zakresie działalności wpisało m.in. działalność gastronomiczną, czy przygotowywanie i dystrybucję napojów.

- Nie jest nam to potrzebne przy organizacji maratonu, ale może się przydać w przyszłości - tłumaczy.

Pomagać podczas maratonu będą członkowie Harcerskiego Klubu Biegacza, którego szefem jest Ścibut.

- Klub powstał 2 miesiące temu, w zasadzie z myślą o maratonie - mówi organizator. - Nazywa się Forma na Piątkę.

 

Kto sfinansuje bieg?

W ubiegłym roku organizacja maratonu miała kosztować 80.000 zł (przy 861 uczestnikach). Przy kolejnej edycji biegu na starcie może odliczyć się nawet 1.000 osób. Już teraz jest zapisanych 700.

- Część potrzebnej kwoty pokryją wpłaty od uczestników, resztę chcemy pozyskać od sponsorów - dodaje Ścibut.

W ubiegłym roku miasto dało na Półmaraton 8.000 zł. W tym Ścibut dostanie prawie dwa razy tyle.

- Nie damy pieniędzy fizycznie, ale zrobimy niezbędne zakupy - mówi Grzegorz Mackiewicz, prezydent. - Przeznaczamy na ten cel 15.000 zł.

Pieniądze da też Starostwo Powiatowe. 7.500 zł przeznaczą na zakup nagród. Podobną kwotę przeznaczono na ten cel w ubiegłym roku. 

Ścibut zapewnia, że nie zarabia na maratonie i nie chce tego robić. Zapytany jednak, czy stowarzyszenie działa non profit, zaprzeczył.

 

Biegać każdy może

W tym roku tradycyjnie oprócz biegu na 21.097 km (pół trasy maratonu) będą imprezy towarzyszące. Panie będą mogły pobiec w Biegu na szpilkach. Dla dzieci będzie maratonik. Najmłodsze (6-latki i uczniowie klas I-III) przebiegną 200 m. Uczniowie IV-VI klas będą rywalizować na dystansie 400 m, a 12-latki będą musiały pokonać już 800 metrów.

Będzie też bieg na 5 kilometrów.

- Myślę, że może w nim pobiec nawet 200-300 osób - mówi.

 

Ile kosztuje bieg?

Cena zależy od terminu zgłoszenia:

31 grudnia - 45 zł

31 stycznia - 55 zł

19 marca - 65 zł

29 marca - 80 zł

 

Według KRS z 30 stycznia 2015 roku stowarzyszenie Wszystko Gra Pabianice to: Katarzyna Golińska (skarbnik), Łukasz Ścibut (prezes), Kamila Pokora (wiceprezes), Aleksandra Jarmakowsjka-Jasiczek (sekretarz), Jerzy Kulicki, Piotr Pazdej, Marcin Sienkiewicz, Błażej Berner, Marcin Ciemnoczołowski.