Około połowa Polski została włączona w „czerwoną strefę”, w tym powiat pabianicki. Zaostrzono restrykcje. W życie wejdą już w najbliższą sobotę.

W środkach komunikacji miejskiej będzie mogło być zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

Wracamy do kolejek, które będą się ustawiać przed sklepami. Liczbę klientów ograniczono do 5 na „jedną kasę”.

Obostrzenia dotyczą też m.in. imprez i zgromadzeń. Nie będzie można ich organizować od 19 października.

- Będzie obowiązywał całkowity zakaz robienia wesel, konsolacji i innych imprez okolicznościowych. Nie będzie możliwości organizowania zgromadzeń.

Zespół Szkół nr 3 wrócił do stacjonarnej nauki we wtorek. Długo uczniowie do szkoły nie pochodzili, bo decyzją rządu w „czerwonej strefie” będzie obowiązywało zdalne nauczanie. W poniedziałek do szkoły mieli wrócić uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego. Nie wrócą.

Zobacz też: Już 249 osób chorych. Zakażamy się na potęgę

- Szkoły same w sobie nie generują dużej liczby zachorowań, ale są źródłem przenoszenia zakażenia na osoby starsze – uważa Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Wprowadzono też zakaz działalności basenów i siłowni.

Zaapelowano do osób starszych, aby pozostali w domach. Uruchamiany jest wolontariat, który ma działać na zasadach podobnych jak w pierwszej fazie epidemii.

Ograniczenia dotyczą też kościoła, czyli 1 osoba może być na 7 metrów kwadratowych. Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, udzielił wiernym dyspensy od udziału w niedzielnej mszy świętej.

Ograniczono czas pracy lokali gastronomicznych. Teraz będą czynne tylko od 7.00 do 21:00. W innycvh godzinach można zamówić jedzenie jedynie na wynos.