Ostatnio na łódzkim Teofilowie przechodnie znaleźli pełzającego przed blokiem węża. Na szczęście, działający na terenie Łodzi animal patrol Straży Miejskiej złowił gada, a niedługo później szczęśliwie udało się odnaleźć jego właściciela. Wąż boa prawdopodobnie wypadł z balkonu, kiedy właściciel czyścił terrarium. Co jakiś czas zdarzają się podobne sytuacje, także w Pabianicach. Mieszkańcy nie interesują się tym, co ich sąsiedzi trzymają w domach, dopóki ten wąż, pająk, jaszczurka lub papuga nie opuszczą mieszkania.

Administracje budynków nie mają w swoich regulaminach zapisów o trzymaniu w mieszkaniach egzotycznych zwierząt. W regulaminie Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej widnieje tylko zapis: „Trzymanie w mieszkaniu psów, kotów i innych zwierząt jest dopuszczalne, o ile zwierzęta nie zagrażają zdrowiu oraz nie zakłócają spokoju, a ich posiadacze są w stanie zagwarantować im odpowiednią opiekę i przestrzegać wymogów sanitarno-porządkowych”. W regulaminie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej także znajduje się ogólny zapis: „Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do zachowania środków ostrożności, gwarantujących bezpieczeństwo otoczeniu (...)”.


Odpowiada Sławomir Urbańczyk, pełnomocnik zarządu PSM do kontaktu z mediami:

– Nie mieliśmy, jak dotąd, skarg na lokatorów hodujących w mieszkaniach egzotyczne zwierzęta. Sam natknąłem się w jednym z mieszkań na węża leżącego na dywanie w pokoju, a w innym na ogromne pająki. Wrażenie zrobiły na mnie piorunujące. Nie spodziewałem się takich "domowych" pupili. Nie ma na ich temat nic w naszym regulaminie. Tworząc go przed laty, nikt nie przypuszczał, że mieszkańcy naszych bloków będą trzymać węże, pająki czy egzotyczne jaszczurki. Mówiło się tylko o zwierzętach domowych w rodzaju psa czy kota. To nie zmienia faktu, że lokator jest odpowiedzialny i  za te zwierzęta.


Odpowiada Magdalena Bryndziak, zastępca dyrektora ZGM do spraw zasobów lokalowych i obsługi mieszkańców:

– Jak dotąd nie było skarg na lokatorów trzymających w naszych zasobach egzotyczne zwierzęta. Nie mamy wiedzy o tym, kto i co hoduje w swoim mieszkaniu. W regulaminie też nie ma na ten temat słowa. Niemniej jednak, każdy ponosi odpowiedzialność za "swoje" zwierzę i powinien brać to pod uwagę.

A Wy, co sądzicie o trzymaniu egzotycznych zwierzaków w blokach i kamienicach?