Przyszło 500 osób. Byli to uczniowie szkół podstawowych nr: 1, 3, 5, 8, 9, 13, 14, 15, 16 i 17 oraz średnich: Zespołu Szkół nr 1, 2 i 3, a także II Liceum Ogólnokształcącego. Najpierw była rozgrzewka z poduszkami. Na placu Starego Rynku podskakiwali uczniowie, nauczyciele, a także Grzegorz Mackiewicz, prezydent miasta, Cezary Petrus, komendant policji i Tomasz Makrocki, szef Straży Miejskiej.

- Happening ma zwrócić uwagę na problem agresji i pokazać alternatywne sposoby rozładowania negatywnych emocji. Uświadamiamy dzieciom i młodzieży, że negatywnych emocji nie trzeba rozładować „na człowieku”, są alternatywy, które nie ranią i nie krzywdzą - wyjaśnia Joanna Wendler, koordynatorka akcji.

W ramach happeningu zorganizowano „Wielką Miejską Bitwę na Poduszki”. Każdy z uczestników miał w ręku swoją własną. Wolontariusze z „Agrafki” rozdawali poszewki z napisem "Wyładuj się" (symbol fizycznego wyładowania na przedmiocie), a z drugiej strony "Naładuj się" (symbol przytulenia się).

- Lepiej się przytulić do poduchy, niż zrobić coś, czego możemy później żałować – mówi Zuzia Malinowska z SP 5.

- W szkole również proponujemy uczniom inne metody odreagowania np. sport, aktywność – dodaje Katarzyna Kozłowska – Marks, opiekunka wolontariatu w ZS 3.

Były trzy rundy. Podstawowa zasada mówiła, że nie można bić się w inne miejsce niż poduszka. Na koniec uczestnicy walili w gruchę. Wisiała na drabinie strażackiej. Została wykonana przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej. Imprezę zakończyło wspólne przytulanie.

- W szkole widać agresję przede wszystkim w postaci wulgarnych słów. Słychać je na korytarzu – mówi Jakub, uczeń z SP 17.

Projekt xD ma na celu dotarcie w niebanalny sposób do dzieci i młodzieży i sprawienie, aby umieli reagować na hejt, agresję, przemoc i cyberprzemoc.

Projekt jest realizowany przy wsparciu profesjonalistów, w tym prof. Jacka Pyżalskiego - międzynarodowej sławy eksperta w tym temacie.

Z 10 szkół podstawowych w Pabianicach zrekrutowano 46 uczniów tzw. followersów, którzy wzięli udział w czterech warsztatach, ucząc się w ten sposób, jak zabezpieczyć siebie i innych przed agresją rówieśniczą. Projekt przewiduje również konkurs na filmik, konkurs fotograficzny, przemarsz, spektakl oraz Galę Wolontariatu podsumowującą projekt.