Serwis Castles.today to projekt, którego zadaniem jest prezentacja zamków z całego świata.

- Jesteśmy grupą pasjonatów z Polski i Ukrainy. Strona, której pomysłodawcą i administratorem jest Michał Nowakowski, ruszyła wiosną 2014 roku - informuje Tomasz Szwagrzak. - Chcemy propagować turystykę i podróże, zachęcamy do poznawania historii, sztuki i kultury. Mamy nadzieję, że naszą pasją zarazimy też innych.

Jedną z form promocji przedsięwzięcia są wszelakie konkursy.

- Obecnie przygotowujemy konkurs przeznaczony dla młodszych miłośników zamków, baśni i legend - tłumaczy.

Projekt, na który zbierają pieniądze poprzez serwis PolakPotrafi.pl, nazwali „Zamkowe Legendy”. Jest to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu całej Polski. Całe klasy zgłaszające się do konkursu będą miały za zadanie przygotowanie opisu, ilustracji legendy związanej z dowolnym zamkiem na całym świecie oraz napisanie, co można zyskać, pracując w grupie.

Internauci w głosowaniu wybiorą najciekawiej zaprezentowaną pracę. Nagrodą (na którą zbierają fundusze) będzie 3-dniowa wycieczka dla całej klasy do wybranych zamków Szlaku Orlich Gniazd.

Głównym celem przedsięwzięcia jest danie możliwości dzieciakom pracy w grupie. Nauczyciele zgłaszający klasy, którymi się opiekują, otrzymają przykładowe skrypty przedstawiające sposób, w jaki można przeprowadzić lekcje, omawiające aspekty pracy w grupie. Dzieci na koniec zajęć dowiedzą się, co można zyskać, pracując zespołowo.

Zarys harmonogramu projektu: czerwiec – wrzesień - zebranie środków na realizację konkursu, październik ­- promocja konkursu, listopad ­- styczeń ­- napływanie prac konkursowych, luty ­- pierwsza runda głosowania, marzec - głosowanie finałowe, maj – wycieczka.

Koszty wycieczki szacują na około 250-300 zł od osoby (dzieci + opiekunowie), do tego dochodzi koszt wynajęcia autokaru. Koszt będzie zależał od odległości, którą autokar będzie musiał przejechać, aby dowieźć zwycięzców na miejsce wycieczki. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na drobne upominki dla dzieciaków.

Co jeśli zbierzemy więcej?

- Zebrane środki powyżej 100% przeznaczymy na promocję konkursu - tłumaczą. - Jeżeli natomiast osiągniemy poziom 200%, ufundujemy drugą nagrodę dla dzieciaków - również 3- dniową wycieczkę dla całej klasy. Wówczas też dodamy dodatkową nagrodę w serwisie PolakPotrafi.pl, którą będzie uczestnictwo w składzie. Wszystkie środki ewentualnie zebrane powyżej kwoty 200% zostaną przeznaczone na tłumaczenie legend na inne języki niż język polski, tak, abyśmy nie tylko my, ale również ludzie z rozsiani po całym świecie mogli przeczytać najpiękniejsze opracowania Zamkowych Legend Zarys.

Misją projektu "Castles" jest stworzenie najchętniej odwiedzanego serwisu prezentującego informacje o zamkach rozsianych po całym świecie. Celami projektu są: promocja historii, turystyki wraz z realizacją projektów mającą za zadanie szerzenie współpracy zespołowej zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Pierwszym etapem projektu było stworzenie strony internetowej www.castles.today, która będzie bazą startową dla wszystkich działań, które chcą realizować w projekcie.

- Dziś serwis tworzą dziewczyny i chłopaki z Polski oraz Ukrainy, kto będzie tworzył go „jutro”, to już nie wiemy - mówi Tomek. - Na pewno my, ale z kim to się okaże, bo każdy tydzień, miesiąc przynosi nowe znajomości, możliwości. Jesteśmy otwarci na każdą formę współpracy.

więcej na: www.castles.today/pl/