ad
Zanim pielgrzymki wiernych przybędą na uroczystości, na ulice otaczające kościół wejdą drogowcy. Ułożą nową kostkę brukową na najbardziej zaniedbanych odcinkach chodnika po obu stronach ul. Jana Pawła II. Wyrównają też tutaj trawniki i posieją trawę. Następnie zrobią chodniki na ul. Średniej oraz wyrównają krzywe płyty na ul. Toruńskiej i Cmentarnej.

- Będziemy tam układać płyty z odzysku, czyli te zdjęte z ulicy Kilińskiego - tłumaczy Hieronim Ratajski - wiceprezydent Pabianic. - Zmienimy też wizerunek zaniedbanej ulicy Kolbego.

Tam, gdzie wyburzono stare domy, zrobią trawniki. Trzy odrapane kamienice (w jednej z nich mieszkał w dzieciństwie ojciec Kolbe) zostaną wreszcie otynkowane.

- Nie wydajemy pieniędzy na próżno, te miejsca już dawno wymagały remontu. Nie położymy natomiast nowej elewacji planowanej w tym roku na domu partii przy ul. Traugutta 2 - wyjaśnia Ratajski.

Remonty będą kosztować miasto ponad 150.000 zł. Do przygotowań uroczystości dołoży się też starosta i położy brakujący odcinek chodnika na ul. Wileńskiej od Niecałej w stronę Strzelnicy.

Jest już przygotowany plan obchodów nadania Pabianicom imienia Maksymiliana Kolbego. 3 października przyjadą do nas ojcowie franciszkanie z Niepokalanowa.

- Zaprosiłem ich, by poprowadzili misje święte we wszystkich kościołach dekanatu - mówi ks. dziekan Ryszard Olszewski, proboszcz sanktuarium. - 10 października misjonarze zorganizują pielgrzymki piesze, które poprowadzą do naszego kościoła.

Dni Maksymilianowskie rozpoczną się 2 października piknikiem w parku Wolności. Na scenie zobaczymy przedstawienia o dzieciństwie Kolbego. Będą też występy zespołów młodzieżowych. Dziecięcy zespół Arka Noego zaśpiewa dla nas 9 października na placu przed kościołem. A w niedzielę o godz. 16.00 da koncert chór chłopięcy Stuligrosza z Poznania. W kinie i kościołach będą wyświetlać film o Maksymilianie Kolbe, a PTTK zorganizuje rajd pieszy dla młodzieży. W muzeum zobaczymy wystawę poświęconą ojcu Kolbe. Miasto z tej okazji wyda monografię i wybije medal pamiątkowy.

- Uroczystości będzie przewodniczył jego eminencja kardynał Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski w zastępstwie księdza prymasa - mówi ks. dziekan Olszewski. - Spodziewam się około 30.000 osób. Jeśli będzie ładna pogoda, mszę odprawimy przed kościołem. Jeśli będzie padało, wejdziemy do środka.

Pabianice będą pierwszym miastem z patronem w archidiecezji łódzkiej - opiekuna nie ma nawet Łódź.


***
Kto ma patrona:

Wrocław - św. Czesław
Kraków - św. Florian
Poznań - św. apostołowie Piotr i Paweł
Warszawa - Matka Boska Łaskawa i błogosławiony Władysław z Wieluniowa
Kalisz - św. Józef
Zduńska Wola - Maksymilian Kolbe