ad

Piesi i rowerzyści to użytkownicy dróg, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo. To właśnie im poświęcono uwagę podczas dzisiejszej akcji.

Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Rowerowe Pabianice. ok. 30 rowerzystów przejechało symbolicznie z parkingu przed MOSiR-em, dalej ścieżką rowerową wzdłuż ulic: Kilińskiego, Waltera Janke i Nawrockiego. Tutaj na chwilę zatrzymali się. Zapalili znicz i uczcili minutą ciszy zmarłego rowerzystę. O wypadku, do którego doszło w 2104 roku, pisaliśmy TUTAJ.

- To dobry moment, by zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, by uczynić drogi bezpieczniejszym miejscem. Najlepiej oczywiście zacząć od siebie. Dlatego dzisiaj pabianiccy rowerzyści organizują akcję edukacyjną, która ma zobrazować to, jak piesi i rowerzyści są zagrożeni, przede wszystkim po zmroku – mówi Robert Manios, prezes stowarzyszenia.

Następnie rowerzyści pojechali ścieżką rowerową do końca ul. Nawrockiego i dalej skręcili w ul. Grota Roweckiego. Zatrzymali się przy Castoramie. Tam rozdawali gadżety, które pomogą uniknąć wypadku drogowego. Wśród nich były przednie i tylne światła do roweru oraz kamizelki i opaski odblaskowe.

wypadek

Do rąk przechodniów trafiały również ulotki.

- Kampanie edukacyjne i święta, takie jak dzisiejsze są istotnym elementem zmiany – dodaje Manios.

Zaprezentowano również ogólnopolską statystykę. W 2020 roku rowerzyści w Polsce uczestniczyli w 3.768 wypadkach drogowych. To o 658 wypadków mniej niż w 2019 roku, jednak wciąż są to smutne statystyki. W 2020 roku w wypadkach zginęło 249 rowerzystów, a ranne zostały 3.403 osoby, w tym 3.393 rowerzystów i 10 pasażerów. Ogółem śmierć na drogach w 2020 roku poniosło 2.491 osób. Doszło do 23.540 wypadków drogowych. 26.463 osoby zostały ranne.

wypadek

Akcję zorganizowano po raz drugi. Pierwszy raz odbyła się w 2019 roku. Wtedy na ręce władz miasta przekazano petycję, której efektem była zmiana przepisów drogowych w zakresie bezpieczeństwa pieszych i osób poruszających się na jednośladach.

Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych został zainicjowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. Początkowo był Europejskim Dniem Pamięci, a w 2005 roku przekształcił się w wydarzenie ogólnoświatowe.