Sala nr 1 - największa w pabianickim sądzie, z trudem mieściła oskarżonych, policjantów, adwokatów i widzów. W czwartek wznowiono proces zapaśnika PTC, byłego reprezentanta kraju - Jakuba P. i jego kompanów. Są oskarżeni o pobicie policjanta i wymuszanie haraczu za zwrot ukradzionego auta.

W ławie oskarżonych zmieścili się tylko Jakub P. i Jacek G. oraz trzej eskortujący ich policjanci. Na salę rozpraw obaj oskarżeni weszli w kajdankach. Zapaśnik mocno wyszczuplał, ma dłuższe włosy, zawadiacko nastroszył krótką grzywkę. Nie mógł usiedzieć spokojnie. Co rusz pochylał się do siedzącego przed nim obrońcy. Nerwowo zdejmował i zakładał okulary w drucianej oprawce.


Druga ława oskarżonych

Dla oskarżonych: Krzysztofa G., Krzysztofa K., Tomasza F. i Piotra Ś. wniesiono długą ławę. Trzy rzędy ławek widowni zajęli potężnie zbudowani młodzi mężczyźni z włosami ściętymi na zapałkę. To kumple oskarżonych.

Składowi sędziowskiemu przewodniczył sędzia Jacek Olszowiec. Ma opinię skrupulatnego i dociekliwego. Oskarżał prokurator Krzysztof Ankudowicz - szef pabianickiej prokuratury. Przez dwie godziny oskarżeni składali wyjaśnienia. Potem przyszła pora na świadków.

Pierwszy za barierką dla świadków stanął policjant Radosław W. To jego w nocy 8 marca ubiegłego roku przed pubem Remiza skatowali dwaj oskarżeni: Jakub P. i Jacek G.


Krótka pamięć policjanta

Policjant zeznał, że nie wie, kto go bił. Tłumaczył, że nim stracił przytomność, widział dwóch mężczyzn, którzy szli w jego kierunku. Kiedy się ocknął, już ich nie było. Napastnicy zabrali mu służbową broń, z której strzelał na postrach. W śledztwie rozpoznał (na 80 procent) napastników na zdjęciach, które pokazali mu policjanci. To byli oskarżeni Jakub P. i Jacek G. Przyznał, że Jakub P. przeprosił go. Chwilę później z ławy oskarżonych poderwał się Jacek G.

- Chciałbym oficjalnie pana przeprosić - powiedział. - Bardzo pana przepraszam za to, co się stało między nami i bardzo tego żałuję - dodał zapaśnik Jakub P.

Radosław W. przyjął przeprosiny.


Żona nie daruje

Za barierką stanął drugi świadek - Ewa W., żona pobitego policjanta. Opowiedziała, co się zdarzyło w marcową noc, gdy wraz z dwoma znajomymi próbowała odzyskać utraconą broń męża.

- Spotkałam się z oskarżonymi na stacji benzynowej koło basenu - zeznaje. - Powiedzieli mi: "Wiesz, że pobiliśmy twojego męża. Zabraliśmy mu broń. Jeśli chcesz ją odzyskać, to musisz zapłacić 3.000 zł".

Jakub P. zaprzeczył. Twierdził, że nie było mowy o żadnym okupie.

- Powiedzieliśmy, że jedziemy oddać broń policji. I tak zrobiliśmy - oświadczył.

- To kłamstwo - oburzyła się żona policjanta.

Sąd zdążył przesłuchać jeszcze tylko jednego świadka - właściciela pubu. Ale ten niewiele wiedział.


PTC dostanie pieniądze

Na prośbę klubu PTC sąd rozpatrzył prośbę o zwrot 5.000 zł - poręczenia za Jakuba P.

- Proszę o przychylenie się do tego wniosku - mówił oskarżony zapaśnik. - Wiem w jak ciężkiej sytuacji finansowej jest klub.

- Nie mam nic przeciwko temu - dodał prokurator. - Oskarżony i tak przebywa w areszcie.

Sprawę odroczono do 17 grudnia.8 marca ubiegłego roku policjant Radosław W. przyjechał po żonę do pubu Remiza. Wtedy zobaczył dwóch osiłków, którzy podpalali plakat. Ubrany po cywilnemu policjant sięgnął po telefon, a chuligani myśleli, że dzwoni po policję. Ruszyli na niego. Policjant strzelał na postrach. Napastnicy dopadli go i skatowali. Radosław W. długo leżał w szpitalu. Miał złamaną szczękę, stłuczoną klatkę piersiową i podbite oko. Od żony policjanta domagali się 3.000 zł za oddanie służbowej broni.
Jakub P. i Krzysztof G. odpowiadają także za wyłudzenie 44.300 zł odszkodowania za rzekomo ukradziony samochód mercedes. Jakub P. jest oskarżony także o próbę wymuszenia haraczu (4.000 zł) za zwrot ukradzionego w Drużbicach volkswagena golfa.