Wyjaśnijmy: Uczniowie, którzy dostali się do szkół branżowych, muszą wraz z innymi dokumentami złożyć w wybranej placówce zaświadczenie lekarskie. I powinno być ono bezpłatne.

To zaświadczenie wydaje lekarz medycyny pracy, a mówi ono „o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu”.

– Mój syn dostał się do Zespołu Szkół nr 1 i musiał zrobić badania lekarskie – opowiada pabianiczanka. – Dostaliśmy też wytyczne – kilka adresów na terenie Pabianic, gdzie można te badania zrobić.

Kobieta z synem obeszła przychodnie w Pabianickim Centrum Medycznym, przy ul. Mariańskiej i przy Grobelnej. 

– Okazało się, że tam tych badań nie robili – mówi. – W Pabian-Medzie przy Kilińskiego poinformowano nas z kolei, że limit bezpłatnych badań [mieli ich, jak się dowiedzieliśmy, 130, a uczniów w Pabianicach, którzy dostali się do zawodowych szkół średnich, jest 500-600 – red.] został wyczerpany. Mogliśmy zrobić badanie odpłatnie, za 160 zł. Zapłaciłam. Dlaczego? Czas nas goni, syn musi do 24 lipca przedstawić w szkole komplet dokumentów.

Jak to możliwe? Zapytaliśmy urzędników pabianickiego Starostwa, któremu podlegają szkoły ponadpodstawowe w naszym powiecie.

– Badania są bezpłatne dla uczniów – zapewniła nas Liliana Forysiak, naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania. – Pieniądze na to daje wojewoda. Szkoły mają wykazy placówek, które dokonują badań bezpłatnie.

Widocznie pieniędzy przekazano za mało, bo nie wszyscy uczniowie zrobili badania bezpłatnie, w tym i nasz Czytelnik.

– W latach poprzednich nie było takiego problemu, ale w tym roku sytuacja jest inna. Mamy podwójny rocznik uczniów – tłumaczy naczelnik Forysiak. – Sprawa na pewno zostanie uregulowana. Kuratorium już wydało komunikat w tej sprawie.

Co mają zrobić uczniowie, którym do 24 lipca zaświadczeń lekarskich nie uda się zdobyć?

Odpowiedz łódzkiego kuratora oświaty jest długa i zawiła, ale najprościej ujmując – kurator radzi, by rodzice lub opiekunowie ucznia złożyli (wraz z pozostałymi dokumentami wymaganymi do potwierdzenia woli podjęcia nauki w danej szkole) do 24 lipca 2019 r. do godz. 12.00 oświadczenie informujące o braku możliwości przedłożenia zaświadczenia lekarskiego z podaniem daty wyznaczonego badania. To pismo można zobaczyć TUTAJ.

– Zaświadczenie trzeba dostarczyć do 31 sierpnia 2019 roku – dodaje Forysiak.