Fizjoterapeuci wzięli udział w szkoleniu z igłoterapii.

- Ta metoda stosowana jest u pacjentów z przewlekłym i ostrym bólem w mięśniowo-powięziowych punktach spustowych – tłumaczył David Lopez Sanchez, prezes Latynoamerykańskiej Konfederacji Fizjoterapii i Kinezjologii. - Ich przyczyną są przeciążenia układu ruchu, ale także stres, napięcie emocjonalne czy niedobór witamin i mikroelementów. Igłoterapia sucha znajduje również zastosowanie w leczeniu schorzeń, takich jak np.: łokieć tenisisty lub golfisty, kolano biegacza i bóle ścięgna Achillesa.

Do Pabianic przyjechało 400 osób. Wśród nich byli lekarze ortopedzi, chirurdzy i fizjoterapeuci. Odbyło się 60 wykładów. Były panele dyskusyjne poświęcone przyszłości polskiej rehabilitacji.

- Był między innymi wykład z wykorzystania USG w obserwacji tego, co się dzieje z tkanką w czasie terapii, mówiliśmy o fizjoterapii w neurologii, onkologii, chorobach wewnętrznych i stomatologii – wylicza Marek Kiljański, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Sprzęt zaprezentowało 30 firm. Były to nowoczesne maszyny do rehabilitacji.

- Krioterapia na ciekły azot służy do uzyskiwania stałej reakcji przeciwbólowej, leczenia schorzeń reumatoidalnych. Jest wykorzystywana w sanatoriach i szpitalach – mówi Tadeusz Czarkiewicz, jeden z wystawców.

- Są to lampy służące do terapii światłem LED czerwonym i podczerwonym. Ledoterapia działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i poprawia krążenie. Służy również do fotoodmładzania – mówi Beata Małecka, wystawca.

Konferencja została zorganizowana w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podsumowano również zmiany, jakie nastąpiły w tym okresie w fizjoterapii.

- Mówiliśmy o wybitnych osobach, które kształtowały przez ostatnie sto lat polską rehabilitację i fizjoterapię. Była przekazana wiedza dotycząca tego, jak zmieniał się sprzęt – dodaje Marek Kiljański.

XIV Konferencja Fizjoterapii w Pabianicach odbyła się w Fabryce Wełny. W ramach konferencji odbyła się również II Pabianicka Konferencja Młodych Naukowców ,skierowana do studentów i doktorantów.