Akcja odbędzie się po raz czwarty. Najwięcej osób zapisało się za pierwszym razem. Co roku dołączają kolejni, którzy są gotowi bezinteresownie pomóc.

- Pierwsza akcja była bardzo owocna. Potem chętnych było mniej, bo wielu dołączających to uczniowie naszej szkoły i nauczyciele. A zapisać się można tylko raz – mówi Natalia Milewska, wolontariuszka. - Zapraszamy wszystkich pabianiczan.

- Od pierwszej klasy pomagam przy organizacji. Wreszcie w tym roku to ja mogę dołączyć do bazy. Skończyłem 18 lat – mówi Szymon Olech z klasy 3 technikum.

W dniu pobrania wymazu z policzka stan zdrowia nie ma znaczenia. Potrzebny jest dowód osobisty. Dawcami mogą zostać osoby w wieku 18-55 lat.

Dzień Rejestracji Potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych odbędzie się w Zespole Szkół nr 3 w godzinach 8.00–20.00 we wtorek, 26 marca. Rejestracja trwa kilka minut i polega na własnoręcznym pobraniu śliny pałeczką higieniczną z wewnętrznej strony policzka.

- Rejestracja jest zupełnie bezpieczna, higieniczna i bezbolesna. Jej celem jest określenie kodu genetycznego, który będzie przechowywany w bazie danych DKMS – mówi Katarzyna Kozłowska-Marks, nauczycielka z ZS 3.

- Akcję staramy się nagłośnić przy pomocy mediów. Mamy przygotowany film, w którym znane ze świecznika osoby mówią, że nas wspierają. To m.in. prezydent miasta i starosta, strażak i znany aktor, Ireneusz Czop – wylicza Joanna Żuber, nauczycielka z ZS 3.

Uczniowie walczą ze stereotypami i tłumaczą w spocie, że pobranie komórek macierzystych to nic strasznego.

A co w przypadku, gdy osoba zarejestrowana będzie miała zbliżony kod genetyczny do chorego na białaczkę lub inne nowotwory? Wtedy organizacja DKMS skontaktuje się z zarejestrowanym. Samo pobranie komórek macierzystych jest w większości przypadków podobne do pobrania krwi. Różnica polega na tym, że krwi nie ubywa, a jedynie komórki macierzyste są odseparowane. Panuje błędne przekonanie, że pobierany jest szpik z rdzenia kręgowego.