Wnioski o ich uhonorowanie złożył przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak. Uroczystość z udziałem Pawła Bejdy, wicewojewody łódzkiego odbyła się w pabianickim Zamku. To on wręczył Waldemarowi Flajszerowi Złoty Krzyż Zasługi .

Dziękując za wyróżnienie wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego powiedział:

– Należy się ono wszystkim, z którymi pracowałem w Szkole Podstawowej nr 3, Caritas, PCK, klubach sportowych. To odznaczenie także dla tych, którzy pomagają naszym braciom mniejszym.

Wlaźlak przypomniał, że do tej pory aż 15 samorządowców z powiatu otrzymało odznaczenia państwowe.

Certyfikaty - Zasłużeni dla Powiatu Pabianickiego Florian Wlaźlak wręczył Lidii Berner i Ewie Jabłońskiej - szefowym uniwersytetów w Pabianicach i Konstantynowie.

Uzasadniając przyznanie wyróżnień przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, że uniwersytet z Pabianic jest starszy od konstantynowskiego o 5 lat. Pabianicki powstał w 2003 roku. Oba mają podobną strukturę i działalność. Działalność pabianickiego jest finansowana ze składek słuchaczy. Uniwersytet w Konstantynowie finansuje gmina (pokrywa koszty wykładów).

– Udało się im też zdobyć dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego i 72 tysiące z rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych – dodał.
Oba prowadzą wykłady audytoryjne z różnych dziedzin nauki i życia, lektoraty języków obcych, są też zajęcia rekreacyjne, plastyczne. Patronem uniwersytetu w Konstantynowie jest Politechnika Łódzka. Zapewnia nauczycieli i instruktorów dyplomowanych, mających doświadczenie w pracy z seniorami.
Uniwersytet w Pabianicach podpisał w 2011 roku umowę patronacką z Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Pabianicach.
– Nie jest im obca pomoc koleżeńska – dodaje Wlaźlak.
W Konstantynowie jest 180 słuchaczy, w Pabianicach 350. W obu przeważają kobiety. Działalność uniwersytetu przyczynia się do utrzymania indywidualnego dobrostanu psychofizycznego seniorów z powiatu pabianickiego oraz do osiągnięcia należytej i godnej pozycji człowieka starszego w społeczeństwie.