Świąteczne oświetlenie ulicy Zamkowej i fragmentu Starego Rynku świeciło przez 58 dni. Zostało włączone 6 grudnia podczas II Parady Świątecznej. Orientacyjny koszt energii elektrycznej zużytej do funkcjonowania oświetlenia to 6.900 zł, czyli około 120 zł dziennie (przy założeniu ok. 15 godz. świecenia w ciągu doby). Nie jest drogo, bo ozdoby są zrobione z energooszczędnych ledów.

W ciągu tygodnia zostaną zdjęte z latarni. Konserwacją ozdób i przechowaniem do następnego sezonu zajmie się jeden z wykonawców - firma „Jumi”.

- Prezydentowi zależy, żeby w przyszłym roku świąteczne oświetlenie głównej ulicy pojawiło się również na Starym Mieście – informuje Aneta Klimek, rzecznik Urzędu Miejskiego.

W tym roku ozdoby założone były na stalowych słupach oświetleniowych należących do PGE. Właściciel dał zgodę na modernizację istniejącego wcześniej oświetlenia, ale nie na montaż nowego. Przeszkodą była też konstrukcja żelbetonowych słupów oświetleniowych wzdłuż Starego Rynku i Warszawskiej – nawiercenie kolejnych otworów naruszyłoby konstrukcję słupa, co było nie do przyjęcia przez PGE.

- Po zakończeniu obecnego sezonu zapytam PGE o ich zgodę i warunki techniczne, jakie należałoby spełnić, aby istniejące oświetlenie świąteczne przedłużyć do ul. 3 Maja – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz. - W zależności od stanowiska będziemy podejmować decyzję co do ewentualnego rozszerzenia oświetlenia świątecznego ulic.

Brane pod uwagę jest też zawieszenie iluminacji na słupach stalowych, które są własnością miasta. To 6 słupów trakcyjnych w rejonie Starego Rynku i ul. Warszawskiej (do ul. Poprzecznej) oraz 6 słupów w okolicy kościoła św. Floriana (odcinek ul. Warszawskiej od ul. Kaplicznej do ul. 3 Maja).

- Innym wariantem jest wymiana wszystkich słupów trakcyjnych i oświetleniowych na trakcyjno-oświetleniowe, które od razu są dostosowane do montażu iluminacji świątecznych, w ramach realizacji projektu Łódzki Tramwaj Metropolitalny – dodaje Klimek. - Przy takim rozwiązaniu oświetlona byłaby Zamkowa i Warszawska do skrzyżowania z Nawrockiego.