- Nowy oddział powstał w części, która od kilku lat, choć wyremontowana, była pusta – mówi prezes Agnieszka Owczarek.
 
Kierownikiem nowego oddziału została doktor n. med. Justyna Kotynia – specjalista gastrolog.
 
- Naszym celem będzie rozszerzenie diagnostyki układu pokarmowego nie tylko dla pacjentów z powiatu pabianickiego, ale też dla ościennych powiatów. Obejmujemy opieką pacjentów z Pabianic, ale również z Łodzi, Radomska, Bełchatowa - mówi kierownik oddziału.
 
Do zespołu dołączyła lek. med. Magdalena Tuliszka-Gołowkin, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterolog. Oddział mieści się obok Specjalistycznej Pracowni Endoskopii. Ma 10 łóżek. Do dyspozycji pacjentów jest wyremontowanych pięć sal, nowoczesne łóżka, jednorazowa pościel, nowiutkie szafki, toalety i natryski.
 
Konkurs udało się wygrać trzem placówkom, między innymi Pabianicom. Na prowadzenie oddziału PCM dostał kontrakt ważny do 30 czerwca 2021 roku. To początek powstania Pabianickiego Centrum Gastrologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej.
 
- Zapraszamy pacjentów do nas. Nie zdarzyło mi się w ciągu 25 lat pracy odmówić jakiemuś pacjentowi pomocy – mówi kierownik Pracowni Endoskopii Dariusz Fisiak.
 
Rocznie przyjmują tutaj ponad 8.000 pacjentów z zewnątrz i około 1.000 pacjentów z oddziałów szpitalnych. Warszawski Instytut Onkologii zakwalifikował naszą pracownię do grupy 23 w całej Polsce o najwyższej jakości pracy przy kolonoskopiach wykonywanych w ramach Programu Badań Przesiewowych.
 
Gastroenterologia zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego, przełyku, żołądka, jelit, odbytu i gruczołów trawiennych (wątroba, trzustka) oraz dróg żółciowych.
 
- Nasz szpital nie przypomina szpitala sprzed 10 lat. Pamiętamy wyremontowane dwa oddziały, które stały puste. Dziś wszystkie miejsca tego szpitala są wypełnione – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz na otwarciu oddziału. - PCM od 2012 do 2015 zrobił nadwykonania wartości ponad 3 mln zł. W ostatnich 3 latach nadwykonania wynoszą 18 mln zł. To tylko świadczy o poziomie, jak pracuje dziś PCM.
 
O wyniku finansowym PCM prezydent jeszcze nie chciał mówić.
 
- Te wszystkie nadwykonania mamy zapłacone – dodaje prezes Owczarek.
 
Nowy oddział poświęcił ks. dziekan Ryszard Stanek.
 
Pracownia obsługuje pacjentów, którzy przyjmowani są w ramach kontraktu z NFZ (ze skierowaniem), ale również wykonuje badania komercyjne.
Rejestracja na badania i zabiegi:
tel. 42 22 53 838,
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00.