Po godzinie 17.30 Ministerstwo Zdrowia podało, że w grupie nowych zakażonych koropnawiarusem najwięcej jest mieszkańców naszego województwa (18 osób) Pozostali chorujący to: 8 osób z województwa dolnośląskiego, 5 ze śląskiego, 5 z zachodniopomorskiego, 5 z małopolskiego, 3 z warmińsko-mazurskiego oraz 1 z wielkopolskiego

Miejsca przeznaczone na zbiorową kwarantannę pabianiczan mają być dostępne dla tych mieszkańców, którzy nie będą mogli lub chcieli (by nie zarazić rodziny) odbywać przymusowej kwarantanny w swoich domach.

- Dane dotyczące lokalizacji, adresów, liczby łóżek, i tego, ile jest tam w stanie pomieścić się osób stanowią element planowania operacyjnego – informuje Starostwo. - W powiecie pabianickim starosta wyznaczył obiekt przygotowany jako miejsce pełniące funkcję kwarantanny zbiorowej w Pabianicach, w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej na ulicy Sejmowej 2. Dane lokalizacji w poszczególnych gminach poznamy wkrótce.

Zobacz też: Na naszym terenie nie ma nowych przypadków. 353 osoby na kwarantannie

W poniedziałek nad tą sprawą debatowali przedstawiciele miast i gmin naszego powiatu (w tym prezydent Pabianic, Grzegorz Mackiewicz). Podczas wideokonferencji omawiali kwestię kwarantann wraz z starostą, Krzysztofem Haburą, Małgorzatą Sumińską (dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach) i Pawłem Glapą (kierownikiem Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Informacji Niejawnych w Starostwie Powiatowym).

O tym, kto do wyznaczonego miejsca trafi, decyduje sanepid, który zgodnie z procedurą kwalifikuje osobę do objęcia kwarantanną i przekazuje staroście informacje o lokalizacji osób skierowanych do kwarantanny zbiorowej.

- W miejscu tym jest zorganizowana pomoc żywnościowa w formie cateringu. W Powiecie Pabianickim taką pomoc organizują: Miejski Ośrodki Pomocy Społecznej i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Osoby poddane kwarantannie są codziennie kontrolowane przez policję. Mundurowi sprawdzają czy osoby te przebywają we wskazanym miejscu. Patrole z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu kontaktują się z nimi telefonicznie i podczas rozmowy sprawdzają czy nie potrzebują pomocy i dopytują o ich samopoczucie. Wszelkie uwagi przekazują następnie odpowiednim służbom.

Zgodnie z art.116 Kodeksu Wykroczeń za nieprzestrzeganie nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu chorobom zakaźnym (...) grozi kara grzywny do 30 tysięcy złotych.