Pogrzeb śp. profesora dr. hab., h.c. multiplex Jana Kaczmarka  28 października  (piątek) o godz. 11.15 na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Honorowy Obywatel Pabianic profesor Jan Kaczmarek odszedł 18 października we Francji. Miał 91 lat . To urodzony w Pabianicach twórca polskiej szkoły inżynierii warstwy wierzchniej i nauki o skrawaniu metali. Jako kawaler Francuskiej Legii Honorowej miał prawo do leczenia w najlepszych klinikach francuskich. Walczył z chorobą od lat.

Profesor Kaczmarek był pierwszym Polakiem, którego zaproszono do współpracy z londyńskim CIRP - międzynarodowym stowarzyszeniem wynalazców. Był ministrem w rządzie za czasów Edwarda Gierka. Ten znany w świecie wynalazca urodził się 2 lutego 1920 r. Uczył się w Gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego (dziś I LO).

- Tutaj kształtował się mój charakter i sposób widzenia świata - mówił prof. Kaczmarek w 2002 roku, gdy odbierał tytuł HOP. - Z pabianickiej szkoły wyniosłem umiejętność rozwijania zdolności i ciekawość świata.

Zaledwie 16-letni Kaczmarek latał na szybowcach, rok później został pilotem motorowym. Po maturze wyjechał z Pabianic i rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej. W 1938 r. objęła go mobilizacja. Dostał rozkaz wymarszu do Szkoły Orląt w Dęblinie. Podczas kampanii wrześniowej Kaczmarek bronił granic Polski. Próbował przedrzeć się do Anglii. Przez 5 lat ukrywał się na Litwie i w Generalnej Guberni, działając w ZWZ i AK. Po wojnie rozpoczął studia na Akademii Hutniczo-Górniczej (dziś Politechnika Krakowska). W Krakowie mieszkał przez 20 lat. Był rektorem politechniki. Zdobył sławę jako wynalazca. Jest autorytetem w dziedzinie wytwarzania elementów maszyn - kształtowania i ulepszania za pomoc skrawania, erozji i implantacji. W 1968 r. przeprowadził się do Warszawy. Został przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki. Członek Polskiej Akademii Nauk. Był ministrem nauki, szkolnictwa wyższego i techniki. W ministerstwie pracował w latach 1969-74.

Profesor zostawił po sobie 14 książek i podręczników. Jego 11 patentów wynalazczych wciąż jest wykorzystywanych w przemyśle.