Od kilku miesięcy na ten dzień czekała branża fitness. To jedna z gałęzi gospodarki, która najbardziej ucierpiała z powodu epidemii koronawirusa Covid-19. Zgodnie z rozporządzeniem czynne są baseny dla wszystkich, ale z limitem 50 proc. obłożenia obiektu. W solariach obowiązuje limit jedna osoba na 15 m kw.

Kolejna branża, którą dotyczy luzowanie obostrzeń to gastronomia. Od 15 maja otwarte pozostają ogródki. W piątek (28 maja) otwarto wnętrza lokali gastronomicznych. Obłożenie może wynieść maksymalnie 50 procent.

Możliwa jest również organizacja imprez okolicznościowych w lokalach typu komunie, czy wesela. Liczba gości maksymalnie może wynieść 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19.

Od piątku w imprezach sportowych na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 250 osób, a nie jak dotychczas do 150. Poza tym wprowadzono możliwość udziału więcej niż jednej grupy, ale przy zachowaniu 30-minutowego odstępu między nimi. Będą mogły być więc organizowane zawody biegowe czy rowerowe. Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw Covid-19.

Nadal w wydarzeniach sportowych na świeżym powietrzu mogą uczestniczyć kibice w wymiarze 25 proc. pojemności trybun.

W poniedziałek (31 maja) do szkół pójdą wszyscy uczniowie. Nie będzie już nauki zdalnej, ani nauki hybrydowej. Stacjonarnie uczyć się będą uczniowie zarówno szkół podstawowych, jak i średnich.