Tym razem pasażerów będzie woził Solaris. Autobus przyjedzie do nas w poniedziałek, 23 maja. Będziemy go testować przez tydzień. 
- Testowa „hybryda” z wyglądu nie różni się znacząco od Solarisów, które już od 8 lat wożą pabianiczan – mówi Marcin Chmielewski z Wydziału Infrastruktury Technicznej i Komunikacji UM.
Po czym go poznamy? Autobusy "pożyczymy" od Włocławka. Będą niemal całe żółte. 
- Zasadnicza różnica dotyczy natomiast napędu – mówi Chmielewski. - Pojazd posiada napęd elektryczny i tradycyjny silnik spalinowy. Podczas hamowania odzyskiwania jest energia elektryczna, która następnie napędza autobus przy ruszaniu. To z kolei sprawia, że właśnie podczas ruszania z przystanku czy skrzyżowania autobus jest bardzo cichy, ponieważ wykorzystuje wtedy silnik elektryczny. 
 
Podczas pracy na silniku elektrycznym autobus nie wydziela spalin. Napęd hybrydowy ogranicza nie tylko emisję szkodliwych substancji, ale i zużycie paliwa.
 
Hybrydowy Solaris będzie obsługiwał w czasie testów różne linie. Harmonogram kursów autobusu hybrydowego będzie na bieżąco publikowany na stronie internetowej www.komunikacjapabianice.pl. 
 
Pasażerowie mogą nadsyłać swoje opinie na adres e-mail: komunikacja@um.pabianice.pl. 
 
Pabianice planują zakup 18 niskoemisyjnych autobusów hybrydowych w ramach projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej”, przewidzianego do dofinansowania ze środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przetarg na zakup autobusów ma zostać ogłoszony w przyszłym roku, a dostawy odbędą się w dwóch etapach – w 2018 i 2019 roku. 
Wkład własny miasta ma wynieść tylko 15% kosztu zakupu pojazdów.