Cukrzyca, padaczka, zapalenie wątroby, katar, kaszel i uczulenie to choroby, które coraz częściej dopadają psy i koty.

- Dawniej, gdy pies wymiotował, sądzono zazwyczaj, że to zatrucie - wyjaśnia Jarosław Strachowski, lekarz weterynarii z gabinetu Amicus przy ul. Podleśnej. - Dziś wiemy, że takie objawy może mieć zapalenie otrzewnej, macicy, trzustki lub wątroby. Pies wymiotuje też, gdy ma obce ciało w jelitach.

Chory pies, tak jak jego pan, ma robione badania laboratoryjne i prześwietlenie płuc. Dzięki temu weterynarz dokładnie wie, na co zwierzak choruje.


Kichają i kaszlą

- Pies może się przeziębić. Czasami zaraża się katarem od ludzi lub innych psów - tłumaczy Tomasz Pęcherzewski, lekarz weterynarii z gabinetu Reks przy ul. 20 Stycznia. - Gdy ratlerka wystawimy z ciepłego mieszkania (plus 20 stopni) na mróz (minus 20 stopni), to najprawdopodobniej przeziębi się.

Chory pies ucieka od ludzi, chowa się w chłodne miejsca. Zachowuje się inaczej, niż wtedy, gdy jest zdrowy. Chory kot ma nastroszoną, matową sierść. Też unika ludzi i wchodzi w ciemne zakamarki.

- Gdy kot nie je i nie pije wody, to znaczy, że jest bardzo chory - dodaje Pęcherzewski. - Wtedy trzeba jak najszybciej pokazać go lekarzowi.

Angina, zapalenie gardła, migdałów i tchawicy nękają psy tak samo często, jak ludzi.

- Objawem choroby górnych dróg oddechowych jest tępy, suchy kaszel - mówi Grzegorz Krzemionka, lekarz weterynarii z lecznicy przy ul. Traugutta. - Czasami przeziębiony pies kicha.


Raphacholin dla psa i jego pani

Zwierzaki chorują, gdy właścicielki przekarmiają je bardzo tłustym i kalorycznym jedzeniem. Zabójcze są słodycze i ciastka.

- Najpierw dochodzi do otłuszczenia wątroby, a potem zaczyna ona psa boleć - tłumaczy Krzemionka. - Tak jak ludzie z chorą wątrobą, pies łyka na przykład tabletki raphacholinu. Ale najważniejsza w leczeniu jest zmiana diety.

Gdy pies zachoruje na wirusowe zapalenie wątroby, ma żółte spojówki i śluzówki. Pies z chorą wątrobą musi unikać ciężko strawnych i tłustych posiłków.


Spokojnie! To jeszcze nie gorączka

Zwierzęta cierpią, gdy mają raka. Chorują na cukrzycę. Mają ataki padaczki.

- Teraz, gdy robi się ciepło, nasilają się alergie u psów i kotów - zauważył Strachowski.

Często zwierzaki cierpią na zapalenie ucha lub kanału słuchowego.

- Pies może mieć suchy nos. To normalne - uspokaja Pęcherzewski. - Normalna temperatura u psa wynosi 38 stopni Celsjusza, a u kota - 38,5. Dlatego są cieplejsze niż ludzie.

Zwierzaki chorują na te same choroby, co ludzie. Jest tylko jedna różnica. Niestety, psy i koty nie mają Kas Chorych, więc za ich leczenie i lekarstwa płacą właściciele z własnej kieszeni.