Szwajcarska platforma monitoringu powietrza IQAir badała pył PM 2,5 - czyli ten drobniejszy, który przedostaje się już nie tyle do górnych dróg oddechowych człowieka (jak PM 10), lecz przenika dalej, do płuc.

Zobacz też: Globalnie ilość zanieczyszczeń powietrza delikatnie spada, a my odczuwamy jego pogarszającą się jakość. Jak to możliwe?

Wynikibadań z 2019 roku mogą być dla mieszkańców naszego terenu przerażające. Otóż pod względem średniego zanieczyszczenia powietrza, znaleźliśmy się w ścisłej światowej czołówce. Nie dość, że wśród 100 europejskich miejscowości z najbardziej szkodliwym powietrzem znalazło się aż 29 polskich, a wśród nich gmina Ksawerów! W tym raporcie Ksawerów znalazł się na 11. miejscu. Z polskich miejscowości wyprzedzają go jedynie Goczałkowice Zdrój.

W Ksawerowie jest gorzej niż w Zgierzu (15. miejsce). Średnia ilość drobinek pyłu 2,5 wyniosła tam 28,7 mikrogramów na metr sześcienny (18,67 średnia w kraju).

 

Jak pyły wpływają na nasze zdrowie?

– PM 10 zatrzymuje się na wysokości krtani, PM 2,5 dociera do oskrzeli, PM 1 przenika do pęcherzyków płucnych naszych organizmów – tłumaczy dr inż. Robert Cichowicz z Politechniki Łódzkiej.