Ostatnio wilki pojawiły się w lasach Nadleśnictwa Poddębice. To ważny moment, bo tych zwierząt na terenie województwa łódzkiego nie było od dawien dawna. Jednego z nich udało się uchwycić na zdjęciu z fotopułapki. I nie jest to pojedynczy przypadek. Bo w marcu Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi podała, że z obserwacji i analiz wynika, że po lasach „kręci się” minimum 30 wilków. Mają to być co najmniej 3, a nawet 4 stałe watahy, z których 2 na pewno wyprowadziły w zeszłym roku młode.
– Rozproszenie miejsc obserwacji pozwala na stwierdzenie, że pojedyncze, wędrujące w celu znalezienia nowych terenów osobniki mogą okresowo pojawiać się w większości naszych lasów – informuje RDLP w Łodzi.
Czy to oznacza, że wilka możemy spotkać także w lasach naszego powiatu?
– Nie mamy na razie żadnych potwierdzonych dowodów na obecność wilków w naszych lasach – uspokaja Michał Falkowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kolumna.
W lasach na terenie powiatu pabianickiego także zamontowane są fotopułapki, ale żadna nie zarejestrowała tutaj wilka.
– O obecności tych zwierząt może świadczyć też spadek pogłowia saren, zmiany w ich zachowaniu, czy przypadki zagryzionych zwierząt. Jednak nic takiego dotąd nie zaobserwowaliśmy – mówi.
Niewiele jest u nas rozległych lasów, w których wilki mogą spokojnie żyć, polować i rozmnażać się. Oczywiście nie w lasach podmiejskich, nie w małych, oderwanych kompleksach leśnych, ale w obszarach zaliczonych do tzw. korytarzy ekologicznych – w ciągach lasów wzdłuż dolin rzecznych: Pilicy, Warty czy Rawki, w południowej i wschodniej części województwa łódzkiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.
Nadleśniczy nie wyklucza jednak możliwości, że jakiś osobnik mógł się pojawić lub lada moment się pojawi. W końcu wilki migrują.
Jak zatem postępować, jeśli rzeczywiście napotkamy tego drapieżnika podczas spaceru w lesie?
– Wilk jest na tyle dzikim zwierzęciem, że raczej będzie bał się zbliżyć do człowieka. Najlepiej pozwolić mu spokojnie odejść, nie wykonując przy tym gwałtownych ruchów – radzi.
W naszych lasach nie ma zwierząt, które stwarzają realne zagrożenie dla człowieka. Co więcej, są przyzwyczajone do obecności ludzi i coraz częściej wychodzą z lasu, a nawet z daleka nas obserwują.
– Możemy spotkać m.in. łosie, jelenie, daniele, sarny, lisy czy dziki – wylicza nadleśniczy.
Komentarze do artykułu: Wilki wkraczają na nasz teren
Nasi internauci napisali 4 komentarzy
komentarz dodano: 2019-04-29 21:35:27
komentarz dodano: 2019-04-28 23:08:49
Wilki to drapieżniki, żywią sie mięsem nie jak ty roślinami. Jeśli taki wilk głodny na swojej drodze spotka taką bezmyślną osobe to co zrobi? Zastanów się najpierw zanim cokolwiek napiszesz.
komentarz dodano: 2019-04-28 17:20:58
komentarz dodano: 2019-04-28 15:45:58