Pieniądze na ten cel pochodzą z Ministerstwa Edukacji. 36.000 zł rozdzieli Zbigniew Dychto, prezydent Pabianic.

- Przeprowadzono ankiety w przedszkolach. Rodzice zdecydowali, że chcą, aby darmowe były rytmika i język angielski. Do wyboru była jeszcze gimnastyka korekcyjna – powiedział Dychto.

Problem z zajęciami dodatkowymi w przedszkolach trwa od początku roku szkolnego. Dzieci nie mają tańca, zajęć sportowych i muzycznych. To wina przepisu wprowadzonego przez Ministerstwo Edukacji. Chodzi o to, że dzieci w czasie zajęć programowych nie powinny korzystać z zajęć dodatkowych.

- Moje dziecko w tamtym roku chodziło na różne zajęcia. Zastanawiam się, czy nie będę teraz musiał wozić je do prywatnych szkół po przedszkolu – mówi Piotr Pietrzak, rodzic dziecka z Przedszkola Miejskiego nr 16.

Zajęcia powinny ruszyć 4 listopada we wszystkich miejskich przedszkolach. Niektóre grafik zajęć mają już przygotowany. W Przedszkolu Miejskim nr 13 rodzice już od dawna wiedzą, na jakie zajęcia będą chodziły ich dzieci i o której będą się zaczynały. Do tej pory wiedzieli, że zajęcia będą odpłatne.

- Cieszę się, że jest takie dofinansowanie – mówi Ewa Kowalewska, mama trzyletniej Leny. – Moja córka będzie korzystała z rytmiki i nic za to dodatkowo nie zapłacę.

Przedszkola mają we własnym zakresie zorganizować firmy, które poprowadzą zajęcia.

- Będą się one odbywały w budynku przedszkola – zapewnia prezydent.