Tym razem do Grecji pojechało 12 uczniów z klasy hotelarskiej, 20 z klasy fryzjerskiej i 10 fotografików. Spędzili dwa tygodnie w Leptokarii (Riwiera Olimpijska) nad Morzem Egejskim. Razem z nimi pojechało również trzech nauczycieli - opiekunów: Arkadiusz Marek, nauczyciel przedmiotów zawodowych z logistyki, Katarzyna Kozłowska-Marks, anglistka oraz Anna Szynkiewicz, pedagog.

Przez dwa tygodnie uczyli się zawodu w hotelu Posejdon Palace. Hotelarze poznali pracę recepcji oraz restauracji. Sprzątali pokoje, prali i prasowali pościel. Dodatkowo przeszli kurs barmański z robienia drinków i baristyczny z parzenia kawy. Fotografowie mieli szkolenia na terenie hotelu oraz robili zdjęcia w plenerze. Fryzjerki natomiast poza hotelem uczyły się fachu w greckim salonie “Barber” w miejscowości Larisa.

 – Harmonogram był codziennie ustalany, bo na miejscu było kilka szkół uczestniczących w praktykach. Poza tym program dydaktyczny trzeba było dostosować do zaplanowanych wycieczek i innych atrakcji, których również było sporo – mówi Katarzyna Kozłowska–Marks.

– Młodzież rzetelnie podeszła do praktyk – dodaje Anna Szynkiewicz. – Wykorzystali wszystkie możliwości, zobaczyli coś innego.

Dla uczniów przygotowano wieczór grecki z nauką tradycyjnego tańca. Zwiedzali: Meteory, Thesaloniki, Stary Pantelejmon, czyli wysoko wzniesione miasteczko z kamienia oraz odbył się rejs na Skiathos. Byli też na targu w Leptokarii i Litochoro. Tam próbowali lokalnych specjałów. Organizowano dla nich zajęcia sportowe typu golf, tenis oraz siatkówka i koszykówka. Spacerowali po okolicy i uczyli się zumby.

– To była wspaniała przygoda. Nie tylko dlatego, że mogłam się czegoś nowego dowiedzieć, poznać trendy we fryzjerstwie w innym kraju. Również dlatego, że zobaczyłam wiele pięknych miejsc, których nigdy wcześniej nie miałam okazji zwiedzić – mówi Martyna Strycharska z klasy fryzjerskiej.

Mieli zapewnione zakwaterowanie, posiłki i dojazd. Każdy otrzymał również 30 euro do użytku własnego.

Wyjazd odbył się w ramach programu PO WER Erasmus Plus “Staż zagraniczny drogą rozwoju kompetencji zawodowych uczniów z ZS 3 Pabianice”. Otrzymają certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk. Zaplanowana zostanie również wystawa fotograficzna ze zdjęć zrobionych przez fotografików.

Był to już drugi wyjazd na praktyki zagraniczne w tym roku szkolnym. Jesienią w Grecji była 42-osobowa grupa z klas hotelarskich i logistycznych. Złożono już wnioski o kolejne staże zagraniczne, w których mieliby wziąć udział również ekonomiści.

– Wtedy już wszyscy technicy z naszej szkoły mieliby okazję uczyć się zawodu za granicą – dodaje Agnieszka Kulpińska–Górska, dyrektor ZS 3.

Równolegle w szkole realizowany jest projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu 112 uczniów odbywa staże zawodowe na lokalnym rynku pracy w firmach należących do Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Młodzież za 150 godzin praktyk dostaje 1.800 zł.