Spokojnie, to tylko ćwiczenia. Właśnie trwają V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, które zorganizował pabianicki oddział PCK. W zawodach bierze udział 9 pięcioosobowych drużyn z pabianickich szkół : I LO, II LO, ZS nr 1, 2 i 3, LO z Łasku oraz 3 drużyny gimnazjalne.

– Wszystkie drużyny mają do pokonania 8 stacji – wylicza Małgorzata Grabarz, szefowa pabianickiego PCK. – Mają do rozwiązania test z historii PCK oraz zadania praktyczne.

Na 7 stacjach młodzi ratownicy muszą skutecznie udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego, wypadku przy pracy (pracownica zieleni miejskiej obcięła sobie palce), bójki ulicznej (kobieta zraniona nożem), wypadku w domu (poszkodowana wypadła z okna podczas mycia szyb), zasłabnięcia ciężarnej na dworcu PKP, itp.

Każda drużyna ma na udzielenie pomocy 7 minut. Ich sprawność i fachową robotę oceniają instruktorzy PCK. Sędzią głównym zawodów jest Małgorzata Grabarz.
Przy obsłudze mistrzostw (sędziowie i pozoranci) pracuje 56 wolontariuszy PCK z Pabianic. Wyniki poznamy o godzinie 13.00. Na zwycięzców czekają puchary i dyplomy. Wszyscy dostaną pamiątkowe medale za uczestnictwo.

Oto wyniki zawodów. Pierwsze miejsce z 444 pkt. zajęła druzyna II LO z Pabianic, drugie miejsce zajęli licealisci z Łasku-Kolumny, a trezcie I LO z Pabianic. Wśród gimnazjów, najlepsza była drużyna z Piątkowiska ( 422 pkt.), drugie miejsce zajął Dobroń, a trzecie Dłutów. 

Drużyna II LO bedzie reprezentowac Pabianice 12 maja na wojewódzkich mistrzostwach. Licealiści w ubiegłym roku zajęli tam trzecie miejsce.